Μεγάλη νίκη του ΟΦΗ επί του πρωτοπόρου, ήττα για τον ΑΟΚ Χανιά

Νίκη γοήτρου πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ στο ΒΑΚ, επικρατώντας με 77-67 του πρωτοπόρου Έσπερου Καλλιθέας. Η κρητική ομάδα μετά το δεύτερο δεκάλεπτο διατηρούσε σταθερά τα ηνία, έχτισε μία διαφορά και τη διατήρησε ως το φινάλε.

Διαιτητές: Ντάνος-Χουγιάζος

Δεκάλεπτα: 22-12, 38-32 (ημίχ.), 60-52, 77-67.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 14 (4), Μαϊστρέλης, Τσερκιτζόγλου 5 (1), Χαρωνίτης, Καρλάφτης 9 (3), Αγαπιάδης 25 (6), Βασιλειάδης, Καραλής 16 (1), Τσίλογλου, Πάλλης 4

Έσπερος Καλλιθέας (Γράψας): Αγγελόπουλος 8, Καραγιαννίδης 14 (2), Χατζηκίδης 8 (2), Καρλάφτης 3 (1), Χαρούνι Ν. 4, Κατσούρης 5, Κρητικός 3 (1), Βλασόπουλος 6, Χαρούνι Κ. 6, Καράμπελας 3, Βάρσος 3, Πρόγκας 4.

Ήττα για τον ΑΟΚ Χανιά

Δεν τα κατάφερε στην έδρα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου ο ΑΟΚ Χανιά γνωρίζοντας την ήττα με 75-66 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η χανιώτικη ομάδα ήταν ανταγωνιστική ως το ημίχρονο, όμως στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους και κατάφερε να κλείσουν το 30λεπτο προηγούμενοι με  56-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Χανιά μείωσε ακόμα και στο καλάθι (63-61), όμως μ’ ένα 7-0 σερί ο Κρόνος «καθάρισε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 32-33 (ημίχ.), 56-49, 75-66.

KΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Ζαραηδώνης 7, Στραγανιώτης 15 (1), Νάτσο, Σιούρας 10 (3), Χρονόπουλος 11 (1), Κακαριάς, Κόης 4, Πουρνάρας, Σολωμός 24, Μαλτέζος, Πετράκος, Ανδρεάτος.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης): Σταθόπουλος, Αράπης 13 (2), Αλεξίου 7 (1), Υφαντόπουλος 2, Σαράντης 13 (3), Μπαγάκης 3 (1), Παπαδάκης, Σκαμνάκης 2, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 24 (1), Κοντογιάννης.