Ήττα στην παράταση για τον ΑΟΚ Χανιά, άνετος ο ΟΦΗ

Άτυχος στάθηκε ο ΑΟΚ Χανιά καθώς πάλεψε με νύχια και με δόντια για τη νίκη κόντρα στο Λοκρό στο κλειστό του Κλαδισού, όμως τελικά ηττήθηκε στην παράταση με 74-78 (67-67 κ.α.).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ βρέθηκαν ακόμα και στο +11 (45-56) στα μέσα της 3ης περιόδου. Κάπου εκεί οι παίκτες του ΑΟΚ Χανιά έβγαλαν αντίδραση μέσα στο γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Αλεξίου μείωσαν σε 54-56, ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 64-63 στο 35'. Έκτοτε το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού και τελικά οδηγήθηκε στην παράταση καθώς χάθηκαν καθοριστικές επιθέσεις στο φινάλε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όμως ένα τρίποντο του Μάτος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Λοκρού κάνοντας το 72-76. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 33-35 (ημ.), 52-56, 67-67 κ.α., 74-78.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Λ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ): Αράπης, Κουτσαβδής, Αλεξίου 15 (1), Υφαντόπουλος 5(1), Σαράντης 12(2), Μπαγάκης, Πούρος, Σκαμνάκης 13 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 10, Τασιούδης 19, Παπαδάκης.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛ.(Α.ΖΑΡΟΝΙΚΟΛΑΣ): Διαμαντής, Ρούζιος 2, Μπολμάτης 1, Μπουλάτζας, Παναγιωτίδης 12 (2), Κανακάρης, Σάκοτα 19, Μάτος Αντ 17, Μάτος Αγ. 18 (2), Ρετσινάς 9 (1).

Άνετη νίκη του ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Παναγίτσας στο κλειστό του ΒΑΚ και πήρε τη νίκη με 78-58 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-33 (ημίχ.), 60-42, 78-58.

ΟΦΗ (Β. Ράλλης): Μητρόπαπας 7, Κριθινάκης 9 (2), Σταράκης 3 (1), Μαϊστρέλης 2, Αγαπιάδης 7 (1), Καραλής 30 (5), Βασιλειάδης 13 (1), Χαρωνίτης 7 (1), Βλαχάκης, Πάλλης, Χριστάκης, Τσίλογλου.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Βελισαράκος): Σκεμπές 6 (1), Γκιζόγιαννης 17 (1), Καρβούνης 14 (2), Θεοδωράκος 8 (1), Σβορώνος 5 (1),  Περσίδης 5, Μπέλλος, Χοτζάλι, Δρακάκης 2.