Σημαντική νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά, ήττα για τον ΟΦΗ

Την 3η φετινή νίκη του πανηγύρισε ο ΑΟΚ Χανιά με 68-67 επί του Βούρειου Χίου στο κλειστό του Κλαδισού στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Μετά από ένα παιχνίδι που «έσπασε» καρδιές, ο ΑΟΚ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του. Μία νίκη που του την χάρισε η βολή του Αράπη στα 6'' καθώς η τελευταία επίθεση της ομάδας της Χίου ήταν άστοχη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Χανιώτες βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 13 πόντους (48-35), στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ άστοχοι και επέτρεψαν στο Βούρειο να ξαναμπεί στο ματς και να διεκδικήσει τη νίκη. Στο φινάλε, όμως είχαν την τύχη με το μέρος τους και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Ο ΟΦΗ αντίθετα ξεκίνησε με ήττα το 2018 καθώς δεν τα κατάφερε στην Αταλάντη χάνοντας από τον Λοκρό με 72-67. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, όμως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

ΑΟΚ Χανιά - ΒΑΟΛ Χίου 68-67

Διαιτητές: Καλαϊτζάκης-Λαζαρίδης.

Δεκάλεπτα: 26-20, 48-37, 58-54, 68-67.

ΑΟΚ Χανιά (Λ.Θεοδωράκης): Παπαδάκης, Κουτσαυδής, Αλεξίου 8 (1), Υφαντόπουλος 2, Σαράντης 6 (1), Μπαγάκης 6 (2), Πούρος, Σκαμνάκης 5 (1), Αράπης 13 (4), Αδοντάκης 13, Τασιούδης 9 (1), Κοντογιάννης 6.

ΒΑΟΛ Χίου(Π. Βουλίκας): Μπούμπαρης 11, Σαμιώτης 8, Ανδρουλάκης 9 (1), Σουλίκας 4, Γεωργαντάς 2, Αγγελίδης 7 (1), Καραφάντης, Τσουρής 13 (2), Νακόπουλος, Τρόβας 7 (1), Βούτας, Κωνσταντινάκος 6 (2).

Λόκρος - ΟΦΗ 72-67

Διαιτητές: Πόντας - Ραχιώτης.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-53, 72-67.

Λόκρος (Ζαρονικόλας): Διαμαντής, Ρούζιος 3 (1), Μπόλματης 3 (1), Μπουλαντζάς 2, Νικολάου, Παναγιωτίδης 20 (2), Σάκοτα 14, Μάτος Αν. 21 (2), Μάτος Αγγ. 4, Ρετσινάς 5 (1).

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας, Κριθινάκης 14 (1), Μαϊστρέλης 9 (3), Τσερκιτσόγλου 4, Καραλής 15 (2), Καρλάφτης 2, Αγαπιάδης 13, Βασιλειάδης 8 (1), Πάλλης 2.