Καλός ο ΟΦΗ που νίκησε 70-60 το Παγκράτι

Θετικό ήταν το πρώτο επίσημο δείγμα γραφής του μπασκετικού ΟΦΗ. Η ομάδα επικράτησε με 70-60 του Παγκρατίου στο Κύπελλο και έδειξε ότι διαθέτει όλες τις προδιαγραφές για να πρωταγωνιστήσει τη νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Α2.

Ο πρώτος στόχος, πάντως, επετεύχθη καθώς πέρασε στη β' φάση του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει ομάδα της Α1 κατηγορίας και για την ακρίβεια θα υποδεχτεί την Τρίτη (18/9) στο ΒΑΚ στις 5μ.μ. το Περιστέρι.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι παίκτες του ΟΦΗ πήραν τα ηνία στο σκορ και διατηρούσαν σταθερά μια μικρή διαφορά. Στο 2ο δεκάλεπτο, ωστόσο, ανέβασαν στροφές και με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση και καλή άμυνα κατάφεραν να χτίσουν διαφορά που έφτασε τους 17 πόντους (39-22) στο 18'.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, αλλά το Παγκράτι, που κατέβηκε με επτά παίκτες, δεν είχε τις δυνάμεις να μειώσει το σκορ και να φανεί απειλητικό. Ακόμα και όταν μείωσε σε 58-51 στο 33':18΄΄ οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις. Με πρωταγωνιστές τους Τραϊανό και Πετράκη επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων φτάνοντας στη νίκη.

Διαιτητές: Πανταζής, Μήτσιου, Τζίνη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 41-27 (ημίχ.), 55-44, 70-60.

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Τσερκιτσόγλου 2, Πετράκης 6 (1), Ζερβουδάκης, Τραϊανός 14 (1), Καραδολάμης 18 (1), Σιώπης, Κιτσούλης 20 (3), Μπαλάφας 4, Ντοϊτσίνοφ 6.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ: Δερμιτζάκης 10 (1), Δρακόπουλος 6, Καραΐνδρος 8 (2), Μαρίνος 2, Κοκορόγιαννης 11 (1), Φωτίου 23 (3), Φερατάι.