Θλιβερό αντίο του Ηρακλείου στην Α2 κατηγορία

Αποχαιρέτισε την Α2 Εθνική κατηγορία του μπάσκετ το Ηράκλειο καθώς ηττήθηκε με 66-75 από τον Αρκαδικό στο κλειστό στα Δύο Αοράκια. Η ομάδα της Αρκαδίας συμπλήρωσε τρεις νίκες επί των «κυανόλευκων» και πανηγύρισε την παραμονή της.

Η κρητική ομάδα παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένη στο παρκέ, έκανε πολλά λάθη και παράλληλα αντιμετώπισε πολλά αμυντικά προβλήματα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα, ενώ βρέθηκε και στο -17. Παρότι προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς δεν τα κατάφερε αποχαιρετώντας την κατηγορία την ημέρα που γιόρταζε τα 22 χρόνια από την 1η της άνοδο στην Α1 κατηγορία...

Πολύ αγχωμένοι εμφανίστηκαν οι παίκτες του Ηρακλείου στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να κάνουν εύκολα το λάθος δίνοντας τη δυνατότητα στον Αρκαδικό να βγει στον αιφνιδιασμό και να πετύχει εύκολα καλάθια. Έτσι, το  6-5 του ξεκινήματος μετατράπηκε σε 12-22 στο 8':20'', ενώ η διαφορά έφτασε και το +11 (17-28) με τρίποντο του Προδρόμου στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η κακή απόδοση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και τα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ του Αρκαδικού να φτάσει και τους 15 πόντους (17-32) στο 11':15''. Μετά τα μέσα της περιόδου, το Ηράκλειο ανέβασε την απόδοσή του και με έξι πόντους του Πάλλη μείωσε σε 25-33 στο 16'.  Αμυντικά, όμως η ομάδα ήταν πολύ κακή και ο Αρκαδικός ξέφυγε και πάλι με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 31-41.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το α' ημίχρονο έχοντας 11 λάθη και μόλις 2 ασίστ έναντι 12 των αντιπάλων τους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά στην 3η περίοδο. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να κάνουν εύκολα το λάθος και ο Αρκαδικός είχε τον απόλυτο έλεγχο  και προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (40-57) στο 28'. Οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και με επιμέρους 13-5 σερί μείωσαν σε 53-62 στο 33', όμως ένα νέο κλέψιμο των φιλοξενούμενων που συνοδεύτηκε με ένα σερί 0-5 του Αρκαδικού είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και πάλι στους 14 πόντους  (53-67) στο 35'. Από εκεί και μετά δεν υπήρχαν άλλες δυνάμεις με τον Αρκαδικό να φτάνει στη νίκη-παραμονής.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 31-41 (ημίχ.), 44-57, 66-75.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Λόλας 10, Παπαδάκης 7, Τσερκιτσόγλου 7 (1), Πετράκης 9 (1), Κουπίδης 15 (3), Λιανός 4, Λάτοβιτς 6 (1), Πάλλης 8.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γ. Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Τσακαλέρης 3(1), Κουρεπής 12, Σπυριδάκης 2, Προδρόμου 12 (1), Ρεντίκας 16, Γαρμπής 8 (2), Ναούμης 4 (1), Τζουγκαράκης 16.