Δυσκολεύει η παραμονή για το Ηράκλειο, ηττήθηκε στην Τρίπολη

Τεράστια ευκαιρία να αιφνιδιάσει τον Αρκαδικό και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Τρίπολη έχασε το Ηράκλειο γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 72-65 στον πρώτο αγώνα της μεταξύ τους σειράς των πλέι άουτ.

Πλέον ο Αρκαδικός προηγείται με 2-1 στις νίκες και τα περιθώρια παραμονής για το Ηράκλειο στενεύουν επικίνδυνα. Οι «κυανόλευκοι» πρέπει οπωσδήποτε να νικήσουν το προσεχές Σάββατο 13/5 στο κλειστό στα Δύο Αοράκια και να επιστρέψουν στην Τρίπολη την Τετάρτη 17/5 για το διπλό παραμονής. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αποχαιρετούν την κατηγορία. Να επισημάνουμε ότι στο σημερινό παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Μύρος Παπαδάκης λόγω της κάκωσης που έχει υποστεί στο γόνατο, ενώ πολύ δύσκολα θα παίξει και το Σάββατο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες. Η μόνη φορά που ο Αρκαδικός έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι ήταν στο φινάλε του ημιχρόνου όταν βρέθηκε να προηγείται με 41-31.

Στην 3η περίοδο, όμως το Ηράκλειο αντέδρασε και με επιμέρους 9-20 σερί πήρε τα ηνία με 50-51 στο 27'. Οι γηπεδούχοι επανέκτησαν τα ηνία (55-54), όμως οι «κυανόλευκοι» ακολουθούσαν από κοντά με το σκορ να είναι 59-57 στο 31'.

Με ένα 5-0 σερ, ο Αρκαδικός ξέφυγε με 64-57 στο 35' και με 66-60 στο 38', όμως και πάλι η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη αντέδρασε μειώνοντας σε 68-65 στο 39'.  Σ' εκείνο το καθοριστικό σημείο οι άνθρωποι της κρητικής ομάδας διαμαρτύρονται ότι έγιναν βήματα από τους γηπεδούχους, τα οποία δε δόθηκαν. Αντίθετα δόθηκε φάουλ και με δύο βολές έγινε το 70-65. Ακολούθησε άστοχη επίθεση του Ηρακλείου και παρότι όλα είχαν κριθεί οι παίκτες του Αρκαδικού επέλεξαν να κάνουν και την τελευταία επίθεση διευρύνοντας κατά δύο πόντους την υπέρ τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31 (ημίχ.), 58-54, 72-65.

Διαιτητές: Διαμαντής-Μπίκας-Κάρδαρης

Δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 58-54, 72-65.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 4, Πίνης, Τσακαλέρης 16 (2), Προδρόμου 14 (3), Ναούμης 6 (2), Ρεντίκας 9, Γαρμπής 9 (2), Τζουγκαράκης 14.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 9 (1), Τσερκιτζόγλου 9 (1), Πετράκης 11 (3), Κουπίδης 15 (4), Λιανός 10, Λάτοβιτς 11 (2), Πάλλης.