Ήττα από το Χολαργό και Αρκαδικός ενόψει για το Ηράκλειο

Με ήττα ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Α2 Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ το Ηράκλειο καθώς δεν τα κατάφερε απέναντι στο Χολαργό χάνοντας με 60-73.

Τα σημαντικά ακολουθούν για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν στα πλέι άουτ τον Αρκαδικό με μειονέκτημα έδρας με τη σειρά να ξεκινά την προσεχή Τετάρτη 10/5 από την Τρίπολη.

Όσον αφορά στο σημερινό παιχνίδι, ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, όμως μετά το 8-6 του 4':30'' οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το παιχνίδι τους, ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και με ένα σερί 0-10 προηγήθηκαν με 8-16 στο 6':30'', ενώ βρέθηκαν και στο +12 (14-26) 31'' για το δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 16-26.

Το Ηράκλειο βελτίωσε την άμυνά του στο 2ο δεκάλεπτο και μείωσε σε 22-28 στο 13' και σε 26-32 στο 17':24'', όμως δεν απείλησε ουσιαστικά τον Χολαργό, ο οποίος είχε τον έλεγχο και με το buzzer beater του Μποχωρίδη έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (31-38).

Ο γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο β' ημίχρονο και με ένα καλάθι του Λιανού και δύο τρίποντα του Κουπίδη μείωσαν σε 39-40 στο 22':28''. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα προηγούμενοι με 41-49, όμως και πάλι το Ηράκλειο βρήκε λύσεις μειώνοντας σε 48-49 με τρίποντο του Πετράκη στο 27', όμως ο Αγγελόπουλος ήταν σε μεγάλη μέρα και με εννέα συνεχόμενους πόντους οδήγησε στο 48-58 το Χολαργό. Οι «κυανόλευκοι» στην ύστατη προσπάθειά τους να διεκδικήσουν το ματς μείωσαν σε 55-58, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με επιμέρους 5-15 σερί νίκησαν με 60-73.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Κωνσταντινόπουλος, Ταρενίδης.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 31-38 (ημίχ.), 48-56, 60-73.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Παπαδάκης 7, Τσερκιτσόγλου 3 (1), Λόλας 2, Πετράκης 17 (4), Κουπίδης 13 (2), Κυπριωτάκης, Κίτσος-Καλυβιανάκης, Λιανός 8, Λάτοβιτς 2, Πάλλη 8.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Σ. Κουφός): Αγγελόπουλος 20 (2), Μαράντος, Μποχωρίδης 12 (2), Τζακόπουλος 11(3), Καλλινικίδης 9, Μοτσενίγος 2, Κουτρούλιας 8, Γκιζόγιαννης 6, Κιαπέκος 2, Αποστολίδης 3 (1).