Μπάσκετ Α2

Ολοταχώς για την Α1 ο Ηρακλής

Μετά από καθηλωτικό κι οριακό ντέρμπι, ο Ηρακλής «λύγισε« τον αποφασιστικό Αίολο στο (γιορτινό) Ιβανώφειο με 68-66, πήρε ρεβάνς για την ήττα στον Αστακό, αλλά κυριότερα, παρέμεινε στην κορυφή της Α2 (με το βλέμμα στραμμένο στην απευθείας άνοδο, χωρίς την διαδικασία των πλέι οφ), μετά από 28 ματς...

 Με τον Πανιώνιο, εξάλλου, να επιστρέφει στις νίκες (79-58), κόντρα στον Αρκαδικό και τον Δούκα, παράλληλα, να κρατά την 2η θέση -στην ισοβαθμία με τους «κυανέρυθρους», έπειτα και από το υπέρ του 87-65 επί της Καβάλας. Και τις τελευταίες δύο στροφές στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος να αναμένονται με έντονο ενδιαφέρον...

Ο Φάρος απλοποίησε την κατάσταση (62-81) με αντίπαλο το Ηράκλειο στην Κρήτη, ετοιμάζεται δυναμικά για τα πλέι οφ, αντίθετα με τους Κρητικούς που αγωνιούν για την συνέχεια, ενόψει πλέι άουτ, ο Χολαργός συνεχίζει να κρατά χαρακτήρα και ανταγωνιστικό προφίλ, επικρατώντας (72-66) στο Ψυχικό, με τον Αμύντα να σημειώνει διπλό (57-81) στο Παγκράτι.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Εθνικό με το τελικό 88-71 απέναντι στον ΓΣΛ (που και τυπικά αποχαιρετά...) κι ενώ οι Μαχητές έφυγαν θριαμβευτές με σημαντικότατη επιτυχία από τον κάμπο, καθώς επιβλήθηκαν 83-79 της ΑΕΛ, στον έξτρα χρόνο, σε παιχνίδι λεπτομερειών. Ενα «δίποντο» που μπορεί να αποδειχτεί καθοριστικό έως κομβικό για την πορεία των Θεσσαλονικέων στην κατηγορία, στην τελική ευθεία, στο φινάλε...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ηρακλής-Αίολος 68-66

ΑΕΛ-Μαχητές 79-83

Δούκας-Καβάλα 87-65

Ηράκλειο-Φάρος 62-81

Παγκράτι-Αμύντας 57-81

Ψυχικό-Χολαργός 66-72

Πανιώνιος-Αρκαδικός 79-58

Εθνικός-ΓΣΛ 88-71

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 28 παιχνίδια)

1. Ηρακλής 53 (25-3)

2. Δούκας 52 (24-4)

3. Πανιώνιος 52 (24-4)

4. Φάρος 50 (22-6)

5. Αίολος Αστακού 45 (17-11)

6. Εθνικός 43 (15-13)

7. Χολαργός 43 (15-13)

8. Αμύντας 42 (14-14)

9. Ψυχικό 41 (13-15)

10. ΑΕΛ 40 (12-16)

11. Αρκαδικός 38 (10-18)

12. Μαχητές Δόξα Πεύκων 38 (10-18)

13. Καβάλα 37 (9-19)

14. Ηράκλειο 35 (7-21)

15. ΓΣ Λάρισας 33 (5-23)

16. Παγκράτι 30 (2-26)

ΕΠΟΜΕΝΗ (29/4)

Αίολος-ΑΕΛ

Καβάλα-Μαχητές

Φάρος-Ηρακλής

Αμύντας-Ηράκλειο

Χολαργός-Παγκράτι

Αρκαδικός-Ψυχικό

ΓΣΛ-Πανιώνιος

Δούκας-Εθνικός

Πηγή: basketblog.gr

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια