Ανταγωνιστικό το Ηράκλειο απέναντι στον Φάρο Κερατσινίου

Αρκετά ανταγωνιστικό παρουσιάστηκε το Ηράκλειο απέναντι στον Φάρο Κερατσινίου παρά την ήττα με 62-81 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Δεν έφτανε η απουσία του Λιανού το Ηράκλειο είχε άλλες δύο σημαντικές απώλειες μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μόλις 41'' μετά την έναρξη του αγώνα ο Κουπίδηςς έβγαλε τον ώμο του και τέθηκε νοκ άουτ, ενώ στο 9' τραυματίστηκε και ο Μαραγκάκης στον αστράγαλο (και οι δύο αθλητές μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο).

Παρόλα αυτά το Ηράκλειο κρατήθηκε στο παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75μ. με κύριους εκφραστές τους Τσερκιτσόγλου και Λάτοβιτς, Για την ακρίβεια προηγήθηκε  με 16-13 στο 7', αλλά και με 28-26 το 12'. Ο Φάρος πίεσε περισσότερο και με σερί 11-0 έθεσε τις βάσεις για τη νίκη προηγούμενος με 28-37 στο 15', ενώ βρέθηκε και στο +10 (32-42) στο 18':30''. Με δύο τρίποντα του Λάτοβιτς το ημίχρονο έληξε 38-34, με τους γηπεδούχους να έχουν ως απολογισμό 1/17 δίποντα και 10/16 τρίποντα.

Ο Φάρος μπήκε δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο χτίζοντας μία διαφορά 13 πόντων (44-57) στο 26', όμως οι «κυανόλευκοι» δεν τα παράτησαν και με σερί 6-0 μείωσαν σε 50-57 στο 28', όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο τελευταίο πεντάλεπτο έδωσαν μεγάλες διαστάσεις στην υπέρ τους διαφορά που έφτασε και τους

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 38-44 (ημίχ.), 51-62, 62-81.

Διαιτητές: Παγώνης, Πιτσίλκας, Φακίτσας.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 11,  Παπαδάκης 5, Τσερκιτσόγλου 12 (3), Μαραγκάκης, Πετράκης 12 (2), Κουπίδης, Κυπριωτάκης, Λάτοβιτς 20 (5), Πάλλης 2.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Σ. Συμεωνίδης): Σκορδίλης 23, Βασιλόπουλος 6, Κουντούρας 3 (1), Καράμπουλας 9, Μπατής 5 (1), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 13, Κακαρούδης 17 (2), Δημακός, Κατούφας 3 (1), Παπαδόπουλος.