Ήττα στο φινάλε για το Ηράκλειο στην Καβάλα

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στην Καβάλα, εκεί όπου το Ηράκλειο βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 12 πόντους, όμως επέστρεψε στο ματς, διεκδίκησε τη νίκη και τελικά ηττήθηκε στο φινάλε με 69-65 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κάτι που πιστοποιεί και το 21-19 του 10'. Στη 2η περίοδο, όμως οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη έχασαν τη συγκέντρωση τους, ήταν πολύ άστοχοι και σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά που έφτασε τους 12 πόντους (40-28) στο 17'. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ της Καβάλας να διατηρηθεί πάνω από τους 10 πόντους με το 30λεπτο να λήγει 54-44.

Το Ηράκλειο μπήκε φουριόζο στην τελευταία περίοδο και με ένα επιμέρους 2-10 σερί μείωσε σε 56-54 στο 36'. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά με το σκορ να είναι 61-60 στο 39' και 63-62 στο 39':30''.

Οι γηπεδούχοι, όμως είχαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν τα ηνία, ήταν εύστοχοι στις βολές και τελικά έφτασαν και στη νίκη με 69-65. Το θετικό είναι ότι η κρητική ομάδα υπερασπίστηκε τη διαφορά των πέντε πόντων που είχε νικήσει στα Δύο Αοράκια (81-76) κι έτσι έχει το πλεονέκτημα σε τυχόν ισοβαθμία.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Λόρτος-Τζίμα.

Δεκάλεπτα: 21-19, 42-32, 54-44, 69-65.

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 8, Κελαϊδής 13 (1), Μάζουρτσακ 18 (2), Σαββίδης, Μανάκας, Κυριακού, Κουμλέλης 5 (1), Γκέλιος 9 (1), Μούκας 3 (1), Αναστασάκης, Ντιαλό, Σκλήβας 13.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Πάνου, Λόλας 5, Παπαδάκης 1, Τσερκιτζόγλου 7 (1), Μαραγκάκης 3, Κουπίδης 13 (1), Πετράκης 10 (1), Γουμενάκης, Λιανός 11, Πάλλης 6, Λάτοβιτς 9.