Πήρε τη νίκη και τη διαφορά το Ηράκλειο

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή πανηγύρισε το Ηράκλειο επί του ΓΣ Λαρισαίων με 94-73 καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά του πρώτου γύρου (83-64) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ των ανδρών.

Η κρητική ομάδα έκανε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι, είχε σε καλή μέρα αρκετούς παίκτες και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, ενώ η λήξη τις βρήκε ισόπαλες με 17-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ωστόσο, το Ηράκλειο βελτίωσε αισθητά την παρουσία του σε άμυνα και επίθεση και με πλουραλισμό στην επίθεση βρέθηκε αρχικά να προηγείται με 32-20 στο 13':30''. Ο ΓΣΛ έδειξε σημάδια ανάκαμψης μειώνοντας σε 34-28 στο 17', όμως οι γηπεδούχοι ήταν σε καλή μέρα και με νέο σερί 14-2 προηγήθηκαν με  48-30 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου.

Με οδηγό τον Γκιουλέκα ο ΓΣΛ μείωσε σε 48-35 στο 23':30'', όμως δεν απείλησε ουσιαστικά με τους  γηπεδούχους να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας με το 30λεπτο να λήγει 64-48. Με πέντε πόντους του Παπαδάκη, το Ηράκλειο ξεπέρασε για πρώτη φορά το φράγμα των 19 πόντων που έχασε στη  Λάρισα καθώς προηγήθηκε με 69-48 στο 31':30''. Η διαφορά πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις στη συνέχεια φτάνοντας και τους 28 πόντους 78-50 5':46'' πριν το φινάλε, όμως με οδηγό τον Γκιουλέκα, ο  ΓΣΛ μείωσε σε 85-66 1':19'' πριν το τέλος κάνοντας το φινάλε χιτσκοκικό στη διεκδίκηση της διαφοράς. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν τυχεροί καθώς παρότι έχασαν τρεις βολές δεν το πλήρωσαν με τον Νίκολιτς να είναι άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε 2'' πριν το φινάλε…

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Σκούτας, Γιακείμη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 47-30 (ημιχ.), 64-48, 94-73.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Πάνου, Παπαδάκης 16 (1), Τσερκιτσόγλου, Μαραγκάκης 3, Πετράκης 11 (2), Κουπίδης 24 (6), Λόλας 17, Λιανός 9 (1), Λάτοβιτς 14, Πάλλης.

ΓΣΛ (Στ. Πέρκος): Τόζιος7, Συνετός 3 (1), Νίκολιτς 13 (1), Βουργιώτης 3 (1), Τσουράκης 13, Μπέμπης 5 (1), Χαιρετίδης, Σπυρόπουλος 4, Γκουλέκας 25 (2).