Απογοήτευσε και πάλι το Ηράκλειο, έχασε 55-76 απ’ τον Αμύντα

Ο κατήφορος δεν έχει σταματημό για το Ηράκλειο, το οποίο γνώρισε σήμερα την 6η συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε καλά, όμως στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσε γνωρίζοντας τελικά βαριά ήττα με 55-76 από τον Αμύντα στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Το Ηράκλειο έδειχνε να ελέγχει το ματς μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ενώ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 9 πόντους (19-10) στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων μείωσαν σε 21-19 στο 10'. Με οδηγό τον Κουπίδη οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με 26-19 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, όμως το σερί τους δεν είχε συνέχεια και ο Αμύντας μείωσε και πάλι σε 27-25.

Με νέο σκόρερ τον Λάτοβιτς το  Ηράκλειο ξέφυγε και πάλι με 32-25 στο 16':40'', ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ξανά μειώνοντας και στον πόντο (32-31) στο 18'. Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού με τον Αμύντα να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθη των γηπεδούχων στην 3η περίοδο και με σερί 8-20 έκλεισε το 30λεπτο προηγούμενος με 45-53.

Στην τελευταία περίοδο ήρθε η πλήρης κατάρρευση για το Ηράκλειο, το οποίο πήγαινε σε ατομικές ενέργειες, ήταν άστοχο ακόμα και στις βολές και έδωσε τη δυνατότητα στον Αμύντα να επιβάλει πλήρως το παιχνίδι του και να ολοκληρώσει τον αγώνα στο +21.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Δαρλαμήτσος, Ευφραιμίδης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 37-33 (ημίχ.), 45-53, 55-76.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Πάνου, Παπαδάκης 9 (2), Τσερκιτσόγλου, Μαραγκάκης 2, Πετράκης 1, Κουπίδης 10 (1), Λόλας 11, Λιανός 9 (3), Λάτοβιτς 13 (2).

ΑΜΥΝΤΑΣ (Α. Ζαβός): Ζούπας 6, Αγγελόπουλος 16 (1), Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 12 (2), Κουκούνιας 10 (2), Βαρδιάνος, Μανσαράι 20 (2), Δορκοφίκης 4, Παπαδούλης, Βογιατζής 2, Καμπούρης 2.

Ρεπορτάζ: Νίκη Μηλιαράκη