Έκανε το 20χ20 ο Ολυμπιακός στη Basket League

Kέρδισε με 100-70 τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ…

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέστρεψε στον πάγκο του Ολυμπιακού μετά από απουσία δύο αγώνων και οι ερυθρόλευκοι άφησαν πίσω την κακή παρένθεση του αγώνα με την Παρτίζαν, παίρνοντας μια άνετη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (100-70) στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 20ή αγωνιστική της Basket League.

Ο Σάσα Βεζένκοβ βρέθηκε σε πρώτο πλάνο, μετρώντας 26 πόντους (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/6 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη μόλις σε 18'32" συμμετοχής. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Τάιλερ Πόλι με πόντους (δίποντα, τρίποντα, βολές) και ριμπάουντ.

Ιδιαίτερα υψηλό ήταν το σκορ στην πρώτη περίοδο (30-22, 10'), αφού αμφότερες οι ομάδες ήταν εύστοχες από την περιφέρεια. Ο μεν Ολυμπιακός, που τα έσπασε πριν από μερικά 24ωρα στην Stark Arena κόντρα στην Παρτίζαν, ξεκίνησε με 5/7 τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 5 εύστοχα σουτ σε 9 προσπάθειες. Ο παίκτης που έκανε πάντως τη διαφορά ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος κατάφερε να σημειώσει 15 πόντους (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/5 βολές), μαζί με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε ένα δεκάλεπτο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα στη δεύτερη περίοδο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους ερυθρολεύκους να πάνε στα αποδυτήρια στο +19 (49-30, 20'), αφού ο Δικέφαλος του Βορρά ευστόχησε μόλις σε ένα καλάθι (1/5 δίποντα, 0/9 τρίποντα) και σε έξι ασίστ σε αυτό το διάστημα.

Έχοντας στο μυαλό τη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί στην EuroLeague με τις αναμετρήσεις απέναντι σε Βιλερμπάν και Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα στην τρίτη περίοδο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ για να ροκανίσει κάπως τη διαφορά (66-52, 30'), με τον Ράιλι να προσφέρει λύσεις στην επίθεση.

Μέχρι το 33' οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά την τιμή της διαφορά στους 20 πόντους (75-55), ξεκόβοντας κάθε ελπίδα στην ομάδα του Φώτη Τακιανού, ενώ μέχρι να τελειώσει το ματς η ψαλίδα άνοιξε στους 30 πόντους (100-70), με τον Μιχάλη Λούντζη να σφραγίζει την 100άρα στην εκπνοή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70

Κλείδωσε την παραμονή το Λαύριο

Νίκη που ισοδυναμεί με παραμονή στην Basket League πήρε το Λαύριο, που άλωσε την έδρα της Καρδίτσας (70-85) και έκανε το 2/2 απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα. Πέντε παίκτες από την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Τζάστιν Γκρέι και Σίριλ Λάνγκεβιν να ηγούνται της προσπάθειας με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τη νευρικότητα της Καρδίτσας και άρχισε να χτίζει μια διαφορά (9-18, 7'43"), η οποία έγινε γρήγορα διψήφια (9-20, 8'19"). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (15-24), με τον Σίριλ Λάνγκεβιν να έχει πετύχει τους μισούς πόντους της ομάδα του (12) και να έχει μαζέψει 6 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να μπαίνουν σταδιακά στο πνεύμα του αγώνα και μέχρι το 15' πλησίασαν στο καλάθι (28-30), ενώ τελικά πήγε στα αποδυτήρια στο -3 (34-37, 20'), έχοντας βρει 19 πολύτιμους πόντους από τον πάγκο, σε αντίθεση με τους 4 που είχε στην ίδια κατηγορία το Λαύριο.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα και τρέχοντας ένα επιμέρους 5-18, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη αποσπάστηκε με 16 πόντους (39-55) στο 25'30" και έμεινε σε διψήφια απόσταση μέχρι το 30' (50-61). Οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω και έφτασαν στο πολυπόθητο αποτέλεσμα, εξασφαλίζοντας το στόχο της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία δύο στροφές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85

Νίκη και διαφορά για το Περιστέρι

Ο αρχηγός του Περιστερίου bwin, Λεωνίδας Κασελάκης, με 21 πόντους έδειξε το δρόμο στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία πήρε μια σπουδαία νίκη με 88-78 κόντρα στον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά των 6 πόντων (88-82) που είχαν οι Ροδίτες από το ματς του πρώτου γύρου.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων έχει πλέον ρεκόρ 13-7, ενώ η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρίσκεται στο 9-10, έχοντας μόλις μία νίκη μακρία από τη Ρόδο.

Το Περιστέρι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό στα πρώτα λεπτά του ματς και βρέθηκε στο +8 στα μέσα της περιόδου (16-8, 5'15"), όμως ο Κολοσσός άρχισε σταδιακά να ανεβάζει στροφές και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (24-25, 10').

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ σε όλη τη δεύτερη περίοδο, προσφέροντας σκορ και θέαμα και καταλήγοντας ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με τους Ντίξον και Μορέιρα να δίνουν λύσεις στην επίθεση, οι Ροδίτες βρέθηκαν στο +6 (47-53) στο 23'42", όμως Κασελάκης και Μωραϊτης έφεραν το σκορ σε ισορροπία (55-55) λίγο μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός πήγε στο +5 (55-60) λίγο αργότερα, αλλά το Περιστέρι ισοφάρισε εκ νέου (60-60, 27'21"). Ισόπαλοι μπήκαν οι δύο μονάχοι και στην τελευταία περίοδο (66-66, 30'), αφού ο Τιγκ απάντησε με τρίποντο στο κάρφωμα του Ραντάνοβ στη λήξη του 30λέπτου.

Με έξι μαζεμένους πόντους του Φρανσίσκο και ένα τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε ένα προβάδισμα 7 πόντων (75-68, 33') και άρχισε να βάζει τις βάσεις για την επικράτηση. Ο Κόφι ήταν ο μόνος από τους Ροδίτες που έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει στα τελευταία λεπτά του ματς, μειώνοντας σε 83-78 1'57" πριν το τέλος. Ο Χάμερ, μετά από ασίστ του Κασελάκη έγραψε το 85-78, ενώ ο Ντένμον διαμόρφωσε το τελικό 88-78 με γκολ φάουλ στην τελευταία κατοχή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78