Νίκησε και τον Άρη ο αήττητος Ολυμπιακός

Δείτε τι έγινε στα σημερινά ματς της 14ης αγωνιστικής στη Basket League.

Απόλυτος παραμένει ο Ολυμπιακός στην Basket League μετά το πέρας 14 αγωνιστικών. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 89-75 του Άρη στο ΣΕΦ, παρότι είδαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποβάλεται με δύο τεχνικές ποινές στο 32'. Έλαμψε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος πέτυχε double-double με 20 πόντους (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές) και 10 ασίστ. Από κοντά ο Σάσα Βεζένκοβ με 18 πόντους.

Με τον Όμηρο Νετζήπογλου να πετυχαίνει 8 πόντους (2/2 τρίποντα) στην πρώτη περίοδο ο Άρης έμεινε πολύ κοντά στο σκορ, ωστόσο, ο Σακίλ ΜακΚίσικ έβαλε ένα τρελό buzzer-beater τρίποντο και διαμόρφωσε το 16-13 (10').

Προϊόντος του χρόνου ο Ολυμπιακός άρχισε να επιβάλει την κυριαρχία του, βρήκε 17 πολύτιμους πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια στο +14 (45-31, 20'), με τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ να έχουν ήδη από 10 πόντους έκαστος.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 5 πόντους (50-45) λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περιόδου, τρέχοντας ένα επιμέρους 12-3. Σε εκείνο το σημείο ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε time-out για να συνεφέρει τους παίκτες του, όπως και συνέβη, με τους ερυθρόλευκους να κλείνουν την περίοδο στο +12 (67-55), βρίσκοντας πολύτιμες λύσεις με τρία τρίποντα από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Στο 32' ήρθε η αποβολή του τεχνικού των ερυθρολεύκων, ο οποίος χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές έπειτα από έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές για ένα φάουλ που δεν δόθηκε στον Μιχάλη Λούντζη. Αυτό δεν επηρέασε βέβαια την έκβαση του ματς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μία ακόμα εγχώρια νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 45-31, 67-55, 89-75

Εύκολη νίκη ο ΠΑΟΚ

Πολύ εύκολο έργο είχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στο Λαύριο στη 14η αγωνιστική της Basket League, επικρατώντας με το ευρύ 93-68 και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 8-6.

Ο Γιανίκ Φράνκε ήταν ο MVP των νικητών, σταματώντας στους 30 πόντους (4/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/7 βολές), μαζί με 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, αλλά και 2 λάθη σε συμμετοχής.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, δεν είχε καμία σχέση με αυτή που είδαμε μια εβδομάδα νωρίτερα, όταν έφτασε μια ανάσα από τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό, έπεσε μοιραία στο 2-12.

Με τον Γιανίκ Φράνκε να σημειώνει 13 συνεχόμενους πόντους για τον ΠΑΟΚ η διαφορά έφτασε στο +18 (22-4) στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια στο +25 (57-32) έχοντας 8/17 τρίποντα, την ώρα που το Λαύριο είχε μόλις 1/10 πίσω από τα 6μ75, ενώ είχε υποπέσει και σε 11 λάθη.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε μετά την ανάπαυλα, γεγονός που επέτρεψε στον Άρη Λυκογιάννη να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στον γεννημένο το 2004 Θοδωρή Κωνσταντινίδη.

Η ειδοποιός διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στα τρίποντα, εκεί όπου οι γηπεδούχοι είχαν 15 εύστοχα σε 35 προσπάθειςς (42%), ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 2/20 (10%).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 57-32, 79-51, 93-68.

Επιτέλους νίκη η Καρδίτσα

Μετά από 11 διαδοχικές ήττες, η Καρδίτσα πήρε μία πολύ σπουδαία εντός έδρας νίκη, επικρατώντας με 80-65 του Απόλλωνα Πάτρας στο κλειστό Γιάννης Μπουρούσης. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης από τη δεύτερη στροφή της Basket League, όταν είχε επικρατήσει του Κολοσσού Ρόδου με buzzer-beater του Μπέιτμον πίσω από το κέντρο. Βέβαια ο εν λόγω παίκτης δεν βρίσκεται πια στο ρόστερ της ομάδας, ενώ και στον πάγκο υπήρξε προπονητική αλλαγή, αφού τότε στο τιμόνι ήταν ο Βαγγέλης Αγγέλου.

Το εν λόγω αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό, αν αναλογιστεί κανείς ότι και οι δύο ομάδες θα παλέψουν για την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία, αφού η Καρδίτσα κάλυψε και τη διαφορά από το πρώτο ματς (σσ. είχε ηττηθεί με 78-72 στην 3η αγωνιστική).

Τα 3/3 τρίποντα του Παναγιώτη Φιλιππάκου ήταν αυτά που κράτησαν τον Απόλλωνα σε κοντινή απόσταση από την Καρδίτσα στην πρώτη περίοδο (15-12, 10').

Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά του Ντέιβιντ Γκάμπροβσεκ να λάμψει και με δικούς του πόντους να βοηθήσει τους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια στο +16 (42-46, 20').

Τρέχοντας ένα επιμέρους 10-2 μέχρι το 24΄, ο Απόλλωνας έκοψε στη μέση τη διαφορά (44-36). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν παρά την πίεση να διατηρήσουν διψήφιο προβάδισμα (61-51, 30') μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα δια χειρός Γιάννη Αθηναίου αύξησαν ακόμα περισσότερο την απόσταση (67-51, 31'17"). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία μέχρι τέλους και πήραν μια βαθμολογική ανάσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65