Basket League: Ο Παναθηναϊκός «συνέτριψε» την Λάρισα!

Επικράτηε με 98-67 στο πρώτο εντός έδρας ματς μετά την επιστροφή Βόβορα

Πατώντας γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 98-67 τη Λάρισα για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League,στην πρώτη εντός έδρας υποχρέωσή του μετά την επιστροφή του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο της ομάδας.

Κορυφαίος για τους «πράσινους», που αγωνίστηκαν χωρίς Νέντοβιτς, Γιόβιτς και Παπαγιάννης, ο Τζέρεμι Έβανς, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα)!

Από… κοντά σε απόδοση για το «τριφύλλι» -που ανέβηκε στο 19-2- οι Παπαπέτρου (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Χουγκάζ (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 9-11, ενώ είχαν ως διακριθέντες τους Μούντι (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Μάριτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Χωρίς τους Γκριν, Κρουμπάλι και Ζάρα παρατάχθηκε η ομάδα του Τακιανού.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και «χτυπώντας» κυρίως μέσα από τη ρακέτα, απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (5-15 στο 5’), το οποίο ήρθε με σερί 13-0! Με 2 διαδοχικά τρίποντα του Έβανς, ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά (11-15). Οι «πράσινοι» όμως δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό επιθετικά και επιδίδονταν σε διαδοχικά (άστοχα) σουτ τριών πόντων, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (17-20).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι παίκτες του Βόβορα βελτίωσαν την απόδοσή τους και στις δύο άκρες του παρκέ: με σερί 11-0, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με +4 (28-24 στο 13’). Με τον Έβανς να συνεχίζει τα… όργια του έξω από τα 6,75μ., το «τριφύλλι» απομακρύνθηκε με +9 (36-27 στο 16’). Γουάιτ και Παπαπέτρου έδωσαν έξτρα ώθηση στους γηπεδούχους, που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αέρα» 14 πόντων (49-35).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην 3η περίοδο με στόχο να καθαρίσει τη νίκη και ξέφυγε με +21 (62-41 στο 24’). Η Λάρισα επιχείρησε να μαζέψει κάπως τη διαφορά εκμεταλλευόμενη το ροτέισον στο αντίπαλο στρατόπεδο, αλλά δεν είχε λύσεις επιθετικά. Με τον Έβανς να συνεχίζει το κρεσέντο του, οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +25, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 23 πόντων (73-50).

Το «τριφύλλι» είχε βάλει το… νερό στ’ αυλάκι και δεν απειλήθηκε στο 4ο δεκάλεπτο, το οποίο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά τους (89-58 στο 36’). Ο Βόβορας βρήκε ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεότερους παίκτες του. Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με τους πρωταθλητές να φτάνουν με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα (98-67).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67.