Basket League: Επιβλητικό διπλό για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο και επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονική με 81-64

Ο Παναθηναϊκός  ήταν κυρίαρχος στο PAOK Sports Arena και επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 81-64 για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League  και έβγαλε αντίδραση μετά από τη συντριβή του από τον Ερυθρό Αστέρα στη EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο πάτησαν γκάζι, πήραν εξαιρετικό βαθμό στο κομμάτι της δημιουργίας και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον τα πολλά λάθη των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλαν πολύ όμορφες φάσεις με τους Παπαγιάννη και Σαντ-Ρος συνδυάζοντας το θέαμα με την ουσία. Από την άλλη ο ΝτιΛέο είχε πάρει φωτιά από την περιφέρεια για τον ΠΑΟΚ και έφερε προσωρινά τους γηπεδούχους και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Παπαγιάννης ενώ για τον ΠΑΟΚ κορυφαίος ήταν ο ΝτιΛέο. Ντεμπούτο στην Α1 έκανε και ο Τζέρεμι Έβανς που πήρε τη θέση του Φλόιντ στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου 1, Γκρίφιν 10 (5/9 δίποντα), ΝτιΛεο 17 (5/8 τρίποντα), Τζόουνς 15 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιάνκοβιτς 2, Λαβ 4 (2/7 σουτ), Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Ρούμογλου, Καμπερίδης 5 (1), Κάρτερ 4 (1), Τολιόπουλος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μέικον 14 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 16 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 5, Γουάιτ 8 (2/6 τρίποντα), Πέρι 6, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 13 (5/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ).