Basket League: Πρώτη νίκη για τον Ηρακλή στην Λάρισα

Απέδρασε με το διπλό , νικώντας την Λάρισα με 55-70

Ο Ηρακλής μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 7-0 στο πρώτο δίλεπτο, ωστόσο κάπου εκεί… εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Με τον Ζάρα να δίνει λύσεις και τον Σπαν να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο, η Λάρισα έτρεξε σερί 19-0 κι έκλεισε την πρώτη περίοδο με «αέρα» 12 πόντων (19-7)!

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους παίκτες του Γηραιού να κυριαρχούν: με σερί 9-0, πλησίασαν σε απόσταση βολής (19-16 στο 13’). Με τον Κρουμπάλι να καθαρίζει, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν κάπως (27-22 στο 17’), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με επιμέρους 8-1, που τους έφερε στο +2 με το φινάλε του ημιχρόνου (28-30).

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, με συνέπεια να μην αλλάξει κάτι για περίπου 4 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν μικρό προβάδισμα διά χειρός Αγραβάνη, ο οποίος εκτελούσε με συνέπεια (30-36 στο 24’). Φόρτσιουν και Σπαν απάντησαν και οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν στο φινάλε του δεκαλέπτου (42-42).