Στους τελικoύς της Basket League ο Παναθηναϊκός

Επικράτησε 71-78 της ΑΕΚ με σερί 1-17 στην 4η περίοδο…

Η ημιτελική σειρά ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ αποδείχθηκε καλύτερη, πιο σκληρή και πιο ανταγωνιστική απ' όσο περίμενε ο κόσμος του ελληνικού μπάσκετ, όμως οι πράσινοι πήραν τη νίκη στο τέταρτο ματς (78-71) και με σκορ 3-1 προκρίθηκαν στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Με ένα επί μέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές Ελλάδας μετέτρεψαν το -9 (63-54) στο +7 (64-71) και από εκεί και πέρα δεν κοίταξαν πίσω. Συνολικά η εικόνα τους δεν ήταν καλή, ωστόσο ο στόχος επετεύχθη και πλέον ο Όντεντ Κάτας περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από τη σειρά Λαύριο - Προμηθέας (οι Πατρινοί προηγούνται με 2-1).

Ιωάννης Παπαπέτρου (22 πόντοι, 7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γιώργος Παπαγιάννης (12 πόντοι - 12 ριμπάουντ) και Μάριο Χεζόνια (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, με τον Ντάρικ Μέικον (18 πόντοι, 5 ασίστ) και τον Γιανίκ Μορέιρα (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν από την ΑΕΚ που έπαιξε όσο μπορούσε, αλλά δεν είχε αρκετό βάθος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με στόχο να βάλει τη μπάλα στη ρακέτα μπήκε στο ματς η ΑΕΚ, που έπαιξε με πείσμα (10-9 στο 5'), πριν ο Παναθηναϊκός ανεβάσει την ένταση στην άμυνά του, περάσει μπροστά και κλείσει το δεκάλεπτο στο +4 (19-15).

Οι κιτρινόμαυροι είχαν 5/15 σουτ και τρεις ασίστ για τρία λάθη, ο Μέικον αντιμετώπισε όμως σωστά τα double-teams, έβαλε δύο τρίποντα και είδε τον Μορέιρα να σκοράρει για το 29-31 στο 15', στιγμή που ο Όντεντ Κάτας κάλεσε το πρώτο timeout της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε απαντήσεις στο πάθος της ΑΕΚ, ο Λοτζέσκι έβαλε διαδοχικά τρίποντα από την αριστερή γωνία για το προσπέρασμα (40-38) και το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους να μάχονται στα ίσα, σε ένα πραγματικά πολύ σκληρό ματς.

Η ΑΕΚ μετρούσε 7/20 δίποντα, ο Παναθηναϊκός είχε 1/5 τρίποντα και το ντέρμπι ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Την ώρα που ο Παναθηναϊκός έμπαινε στο β' μέρος για να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα, η ΑΕΚ άντεχε ξανά και ξανά. Ο Ζήσης έβαλε σουτ από τη δεξιά γωνία για το 45-43, ο Μορέιρα έκανε τη διαφορά στη ρακέτα και παρά την ένταση και τις τεχνικές ποινές (σε Ζήση και πράσινο πάγκο), το ματς δεν χάλασε. Ο Ματσιούλις έβαλε μεγάλο και δύσκολο σουτ για το 51-49 στο 28' και το 55-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου έδινε ένα μικρό προβάδισμα νίκης στους κιτρινόμαυρους.

Ο Μέικον άνοιξε την τέταρτη με τρίποντο για το 58-49, ο Λοτζέσκι έβαλε άλλο ένα για το 63-54 στο 33', όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 9-0 σε δύο λεπτά για να ισοφαρίσει και να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο ματς. Μήτογλου και Χεζόνια συνέχισαν για το 64-69 στο 37', με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 1-15 και τους πράσινους να καθαρίζουν αγώνα και πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 14 (6/13 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μέικον 18 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Ματσιούλις 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης (0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοτζέσκι 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 5 (1), Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 8 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γόντικας 3, Γκίκας, Κίνγκσλεϊ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 12 (5/11 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 22 (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιτ 5, Μήτογλου 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπρέι 7 (1), Μποχωρίδης, Χεζόνια 13 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέντιλ 4