Εύκολη νίκη για τον Ηρακλή επί του Μεσολογγίου

Επικράτησε με 100-78 και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής…

Ο Ηρακλής νίκησε εύκολα το Μεσολόγγι με 100-78, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 7-10 και την πέμπτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-13 και την 12η θέση.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-19). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις πόντους (34-31, 15'), αλλά ο Γηραιός με ένα επί μέρους 18-8, αύξησε την διαφορά στους 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-39).

Παρότι, οι κυανόλευκοι είχαν 17 πόντους προβάδισμα στο 23' (59-42), ο Χαρίλαος Τρικούπης κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους τρεις πόντους (65-62, 28'), αλλά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-63). Ο Ηρακλής, κατάφερε να μην αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, νίκησε τον Χαρίλαο Τρικούπη με 100-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 52-39, 72-63, 100-78