Περίπατος για τoν Άρη στο ματς με τη Λάρισα

Στη +1 νίκη από την τελευταία θέση πλέον οι κιτρινόμαυροι…

Ο Άρης ήταν εμφανώς καλύτερος από τη Λάρισα, πάτησε το γκάζι σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, και πήρε την άνετη νίκη (70-52) για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι κίτρινοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία (4/21 τρίποντα) και τα λάθη (21) των μπλε, για να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να μην απειληθούν επί της ουσίας από τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (8-2 στο 5') εκμεταλλευόμενος την απογοητευτική εκκίνηση της Λάρισας (1/5 σουτ και 3 λάθη), πολύ γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Με τον Μπράντον Ρας να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Τζέρι Σμιθ να δίνει συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις που πραγματοποιεί μέσα στο 2021, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και πήρε το πάνω χέρι (24-26 στο 13').

Όχι για πολύ όμως. Με 0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές και 3 λάθη μέχρι την ανάπαυλα, η Λάρισα βρέθηκε όχι απλά να έχει χάσει το προβάδισμα, αλλά να βρίσκεται στο -11 (40-29), με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια, έχοντας αυτός πλέον τον απόλυτο

Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, τόσο μεγάλωνε η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες. Κι αυτό γιατί ο Άρης είχε επιθετικό πλουραλισμό, εν αντιθέσει με τη Λάρισα που τα περίμενε όλα από τον Τζέρι Σμιθ. Οι φιλοξενούμενοι έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο και βρέθηκαν στο -23 (56-33) στο 28ο λεπτό, σημείο στο οποίο φάνηκε να τελειώνουν όλα.

Οι κίτρινοι έφτασαν στην τελική επικράτηση με χαρακτηριστική άνεση (70-52), έκαναν το 2/2 απέναντι στους αντιπάλους τους και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της κατάταξης στη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Κουζέλογλου 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τσάλμερς 7, Ντραγκίτσεβιτς 14 (9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ντεκόζι 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σταμάτης (0/3 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 3 (1), Καλαϊτζίδης, Λιτλ 5 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 2, Γουάσινγκτον 4, Ρας 6 (2), Κώττας, Μούρτος 2, Σμιθ 16 (2/6 τρίποντα), Καμάρας 2, Γουόσπαν 2 (1/8 σουτ), Καμπερίδης 10, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 2.

Πηγή: sport 24.gr