Νίκησε μετά από δύο μήνες ο Ηρακλής

Επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 70-79 ενώ γύρισε από το -10…

Με όπλο την σπουδαία αμυντική του εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής επιβλήθηκε του Περιστερίου (79-70) στο "Ανδρέας Παπανδρέου" για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών που μετρούσε.

Καθοριστικοί στην τελική ευθεία του αγώνα ο Ντέβιν Ίμπανκς (13 πόντοι) και ο Βασίλης Καββαδάς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), που έβαλαν μεγάλα καλάθια και έκαναν τη διαφορά για τους κυανόλευκους, οι οποίοι -θυμίζουμε ότι- περιμένουν την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή του ΕΣΑΚΕ για το θέμα της συμμετοχής του Τζος Χάγκινς (ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 17 πόντους) στον αγώνα με τον Ιωνικό, πριν από μια βδομάδα.

Πολύ άστοχοι οι γηπεδούχοι από την γραμμή των βολών (5/15), αλλά και από τα 6μ75 (9/32).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με εντυπωσιακό τρόπο στο παιχνίδι. Πίεσαν την μπάλα, έλεγξαν τα ριμπάουντ κι έχοντας τον Τέραν Πέτεγουεϊ σε τρομερή κατάσταση (15 πόντοι στην πρώτη περίοδο με 6/9 σουτ) απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα (24-14 στο 10'). Σταδιακά, ο Ηρακλής βελτίωσε τη συμπεριφορά του στις δύο πλευρές του παρκέ, έδωσε αρκετές μπάλες στον Βασίλη Καββαδά, αλλά όσο ο Όλι Χάνλαν ήταν κακός σε εκτελεστικό επίπεδο, δεν ήταν εύκολο να πλησιάσει σε απόσταση μίας κατοχής (41-35 στο 20').

Η άμυνα ζώνης στην οποία επένδυσε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος συνέχισε να αποδίδει, κι από την στιγμή που ο Ντέβιν Ίμπανκς βρήκε ρυθμό, όλα έγιναν πολύ καλύτερα για τους κυανόλευκους. Σε τέτοιο βαθμό που εκμεταλλευόμενοι το μπλακ άουτ του Περιστερίου στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφεραν τούμπα το παιχνίδι και πήραν αυτοί το πάνω χέρι (61-65 στο 35').

Ο εκνευρισμός και τα άστοχα σουτ ήταν το βασικότερο χαρακτηριστικό των γηπεδούχων όσο περνούσε η ώρα, με τα 9/32 τρίποντα και τις 5/15 βολές να είναι ενδεικτικό του προβλήματος. Έτσι, ο Ηρακλής έμεινε μπροστά μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη (79-70), την πρώτη μετά από δύο μήνες και τέσσερις σερί ήττες στη Stoiximan Basket League.

Μαζί, ο Γηραιός ξέφυγε από την τελευταία θέση της κατάταξης, από την οποία τον χωρίζουν πλέον δύο νίκες.

Διαιτητές: Τσαρούχα - Ανδρικόπουλος - Λόρτος.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 17 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 3 (1/6 σουτ), ΜακΛιν 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζόουνς 6 (11 ριμπάουντ), Γκουτιέρεζ 8 (2), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ (0/6 τρίποντα), Μπουρούσης 4, Σαλούστρος 8 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 7 (2), Μάντζαρης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 9 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σαγκς 3 (1), Καββαδάς 14 (8 ριμπάουντ), Χάνλαν 6 (0/5 σουτ, 6/6 βολές), Χάγκινς 17 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Ίμπανκς 13 (1), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης, Βεργίνης 5 (1), Χάτσερ 10 (2).