O ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί του Άρη με 75-64

Στο ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του δικεφάλου του βορρά…

Tη δεύτερη νίκη του σε επτά αγώνες στη Stoiximan Basket League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ το απόγευμα της Κυριακής (13/12). Με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του, ο Δικέφαλος του Βορρά συνέτριψε τον Άρη (75-64) στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ανέβηκε στο 2-5 και έριξε τους κιτρινόμαυρους στο 2-3 την ώρα που εκτός από τα αγωνιστικά, έχουν και εσωτερικά προβλήματα να λύσουν.

Με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να σκοράρει 15 πόντους από 6/7 σουτ σε εννέα λεπτά στο πρώτο μέρος και να κλείνει το ματς με 22, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα τρομερό ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους 20-2 έχτισαν τη διαφορά που έδιωξε το άγχος και τους βοήθησε να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Κακό βράδυ από τους φιλοξενούμενους, που άντεξαν έως το έβδομο-όγδοο λεπτό και στη συνέχεια έχασαν την επαφή με τον ΠΑΟΚ, με τον Κουίντον Ντεκόζι και τον Γιάννη Κουζέλογλου να είναι οι μοναδικοί διακριθέντες, χάρη κυρίως στο πείσμα τους. Με επτά ασίστ για 19 λάθη (!) ο Άρης δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα ο Άρης, σκόραρε 17 πόντους στα έξι πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έχοντας 7/8 σουτ και μόλις ένα λάθος για το 13-17. Πήγε και στο +8 (17-24) λίγο αργότερα, σημείο στο οποίο ήρθε το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ που με ένα απίθανο επί μέρους 20-2 γύρισε τούμπα το παιχνίδι, πέρασε μπροστά με 37-26 στο 13' και πήγε και στο +15 (43-28) στο 16'.

Ο Τσαλμπούρης ήταν ασταμάτητος με 15 πόντους από 3/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα, δικαίωσε τον προπονητή που τον έχει πιστέψει όσο κανείς στην καριέρα του και στο ημίχρονο (47-35) οι γηπεδούχοι είχαν διανύσει τον μισό δρόμο για να πετύχουν τον στόχο τους έχοντας 12/17 δίποντα και δέκα ασίστ για πέντε λάθη απέναντι στις πέντε τελικές του Άρη που μετρούσε εννέα λάθη.

Με τον Άρη να μη σκοράρει, αλλά να δημιουργεί προβλήματα στον ΠΑΟΚ με την άμυνα ζώνης του, το σκορ έμεινε χαμηλά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Τέρνερ εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 (57-39) στο 26', ο Γκρίφιν έβαλε τρίποντο για το 62-46 στο τέλος του δεκαλέπτου, ενός δεκαλέπτου με κακό μπάσκετ, που πάντως ήταν αρκετό για να σπρώξει τους γηπεδούχους μια ανάσα από τη νίκη.

Ο Άρης δεν μπορούσε να απειλήσει σημαντικά, ο Ντεκόζι πάλευε μόνος εναντίον όλων και η τέταρτη περίοδος είχε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με μια ένταση στο 33' ανάμεσα σε Μήτρου-Λονγκ και Σταμάτη ευτυχώς να μη δημιουργεί σημαντικότερα προβλήματα. Στο 38' και ενώ ο Άρης είχε μειώσει στους εννέα, ο Φλιώνης έκανε βήματα, στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο και έτσι δεν έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει άνετα το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 47-35, 63-46, 75-64

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (2/8 σουτ), Λοβ 7 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 12 (3/8 σουτ), Κακλαμανάκης 6 (9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 (1), Κονατέ 2, Τσαλμπούρης 22 (5/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Μαργαρίτης, Ιατρείδης, Παπαντωνίου 3 (1), Τέρνερ 7 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 16 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 9 (1), Ντραγκίτσεβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης, Φλιώνης, Χαριτόπουλος, Λιτλ 11 (3)