Νίκη-θρίλερ για τoν Ηρακλή, 66-65 τον Κολοσσό

Έφτασε τις τρεις νίκες η ομάδα της Θεσσαλονίκης στη Basket League…

Τρεις τρεις νίκες στη φετινή  Basket League έφτασε ο Ηρακλής αφού επικράτησε δύσκολα στο τέλος με 66-65 του Κολοσσού.

Στο ξεκίνημα, ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες κάτω από τη ρακέτα, κυρίως με τον Κερέμ Καντέρ. Τα πέντε λάθη του Ηρακλή, δεν του έδωσαν την ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ στην αρχή, όμως τα καλάθια των Τσαϊρέλη και Σχίζα, ισορρόπησαν το ματς (11-11) με αποτέλεσμα η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 9 πόντων, με ένα αναπάντητο 6-0 σερί. Οι Ντόμινικ Άρτις, Μιχάιλο Άντριτς και Θοδωρής Ζάρας όμως, δεν είχαν μιλήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και με ένα δικό τους κρεσέντο έξω από τα 6,75 (4/4 τρίποντα), έφεραν το ματς στα ίσια (26-26) λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, έπαιξε καλές άμυνες και βρήκε τα καλάθια που ήθελε στον αιφνιδιασμό me Τσίλντρες και Μπόουλιν κυρίως, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με +13 (42-29).

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε διαβασμένη και με ένα επιμέρους 8-0 αλλά και έναν Άντριτς που δεν έλεγε να σταματήσει να πυροβολεί έξω από τα 6,75, έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (42-37). Παρότι ο Σκάιλερ Μπόουλιν, προσπαθούσε στο τρίτο δεκάλεπτο μόνος, ο πρώτος σκόρερ του ματς, Θοδωρής Ζάρας (20 πόντους) είχε πάντα απαντήσεις και με τα 4/4 δικά του τρίποντα, έφερε τον Κολοσσό, από το -13 στο -2 (46-44). Οι γηπεδούχοι όμως, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, με σημαντικά καλάθια ψυχολογίας του Βασίλη Καββαδά από τα κλεψίματα του Μπόουλιν στο κέντρο. Ο Ηρακλής στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, παρότι είχε το προβάδισμα στο σκορ, έπαιρνε βιαστικές επιθέσεις, κάτι που όμως δεν πλήρωσε, στο επεισοδιακό φινάλε, αφού επικράτησε του Κολοσσού με 66-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 6 (2/2 σουτ), Καββαδάς 9 (4/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μπόουλιν 9 (3/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μουρ 3 (3 ριμπάουντ), Χάνλαν 7 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσίλντρες 2, Σαγκς 10 (5/9 σουτ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (3/7 σουτ 2 ριμπάουντ), Φίλλιος, Βεργίνης 2, Ντάνιελ 4 (6 ριμπάουντ), Γκιουζέλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Άρτις 7 (2/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άντριτς 14 (4/8 σουτ, 4/6 τρίποντα), Αρσενόπουλος, Καντέρ 12 (5/1 1σουτ, 5 ριμπάουντ), Τούμπα, Καμαριανός 2, Λιάπης 0, Μπιλλής 2, Ζάρας 20 (6/9 σουτ, 4/14 τρίποντα), Γκόινς 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ)