Πρώτη νίκη για τoν ΠΑΟΚ, 83-65 το Λαύριο

Για την εξ΄αναβολής 2η αγωνιστική της Basket League…

Παρότι το Λαύριο έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, με τους Μαργαρίτη, Τσαλμπούρη και Λοβ να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι, ο "Δικέφαλος" πήρε το ματς με 83-65 και έφτασε στη πρώτη του νίκη για φέτος στη Stoiximan Basket League.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, το Λαύριο θέλησε να επιβάλλει τον ρυθμό του και με εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό κατάφερε να πάρει μία διαφορά έξι πόντων (10-16). Μάλιστα με τρίποντα του Ντιαλό και Ντέιβις, τελείωσαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με 24-18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα του Λαυρίου κατάφερε να πάρει μία διαφορά οκτώ πόντων. Ο ΠΑΟΚ όμως, αντέδρασε γρήγορα κυρίως με τον αρχηγό του Βαγγέλη Μαργαρίτη αλλά και τον Τσαλμπούρη κάτω από το καλάθι, μείωσε τη διαφορά και με ένα 6-0 σερί, έφερε το ματς στο καλάθι (26-24), ενώ λίγα λεπτά μετά πήρε και το προβάδισμα στο ματς, έπειτα από αρκετή ώρα (40-36). Κάπως έτσι διαμορφώθηκε και το σκορ του ημιχρόνου, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι στο σκορ (41-40).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία του ματς, έστω και με μικρή διαφορά, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης όμως, βρισκόταν παντού στην επίθεση και με σερί δικούς του πόντους, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα με +8 στον ΠΑΟΚ (57-49).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παρκέ έχοντας μία διαφορά έξι πόντων (59-53), την οποία διεύρυνε με τρίποντα από τους Λοβ, Μπιτς και Τσαλμπούρη, στέλνοντας τη στο +12 για πρώτη φορά (72-60). Μία τέτοια διαφορά δεν ήταν εύκολο να καλυφθεί από τους φιλοξενούμενους, με το "Δικέφαλο" να παίρνει την πρώτη του νίκη για φέτος (83-65).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 10 (3/3 σουτ, 9 ριμπάουντ), Χέρντον, Λοβ 12 (5/9 σουτ, 3 ασίστ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκρίφιν 7 (3 κλεψίματα) (3 ασίστ), Καμπερίδης, Τσαλμπούρης 12 (4/7 σουτ), Μαργαρίτης 13 (5/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (8 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Τέρνερ 11 (4 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 5 (4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 7 (2 ριμπάουντ), Σαβατζ 6, Μουράτος 2 (4 ριμπάουντ), Λεβάν 6, Ντιαλό 14 (5/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεγκίκας 2, Ντέιβις 11 (3/6 σουτ, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ερμίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 6 (3/6 σουτ, 2 ασίστ).