Δύσκολη νίκη του Προμηθέα επί του Ιωνικού στη Νίκαια

Οι Πατρινοί επικράτησαν στο τέλος με 69-73…

Σε ένα... δυνατό ματς ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα κρατώντας τον Προμηθέα στους 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (16-7, 10'). Διαφορετική ήταν η εικόνα για την ομάδα της Πάτρας που θέλησε να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση καθώς βρέθηκε μέχρι και στο -11 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ( 18-7, 11'),έτσι παίρνοντας λύσεις από τους Μάντζαρη και Αγραβάνη βρέθηκαν να προηγούνται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-33, 20').

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι παίκτες του Γιατρά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και αύξησαν σταδιακά την διαφορά από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τους Πατρινούς να φτάνουν στο +12 , δέκα λεπτά πριν το φινάλε (45-57, 30'). Ο Ιωνικός έδειξε σφυμό στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και βρέθηκε να προηγείται 3' πριν το φινάλε (60-59, 27'), γεγονός που δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στο +5 με τρίποντο του Μάντζαρη (64-69,29'). Σε ένα δραματικό φινάλε με το σύνολο του Κουταλιανού να μειώνει στον 1 πόντο με 14'' να απομένουν (69-70), ο Προμηθέας ήταν εκείνος που πήρε τη νίκη με 69-73 και επέστρεψε στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-71