Νίκη... ανάσα για τον Άρη, 69-63 τον Ηρακλή

Οι κιτρινόμαυροι βελτιώθηκαν την 2η περίοδο, ξέσπασαν την 3η και πήραν σπουδαία νίκη στο μαραθώνιο παραμονής…

Ο Άρης ήταν με την πλάτη στον τοίχο πριν από την έναρξη του αγώνα, βρέθηκε να χάνει 9-18 στην πρώτη περίοδο, κι όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να πάρει τη νίκη επί του Ηρακλή, (69-63) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Έτσι οι "κιτρινόμαυροι", έπιασαν τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής τους στη Basket League, η οποία εν πολλοίς θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Λάρισα. Κακή ήττα για τον γηραιό που ξεκίνησε καλά, είχε μία καταστροφική τρίτη περίοδο, μείωσε στο καλάθι στα τελευταία λεπτά, αλλά άστοχα τρίποντα και λάθη στέρησαν την ανατροπή.

Τραγικό ξεκίνημα από τον Άρη, με μεγάλη αστοχία, βιαστικές επιλογές και νευρικότητα. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν μπορούσαν να βρουν σκορ εντός παιδιάς και μοιραία βρέθηκαν νωρίς-νωρίς με 10 πόντους πίσω (5-15) αφού ο Ηρακλής ήταν πολύ πιο "φρέσκος" και σαφώς πιο εύστοχος, παίρνοντας σκορ και από τους πέντε παίκτες που ξεκίνησαν. Από 6 του έδωσαν οι Τέπιτς και Σούλερ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 3/5 τρίποντα, την ώρα ποι οι γηπεδούχοι δεν είχαν ευστοιχήσει από την περίμετρο μετά από έξι προσπάθειες στο 9-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ήταν "διδακτικά" για τον Άρη, που κατάλαβε ότι μέσα από την άμυνά του θα βρει ενέργεια, αιφνιδιασμούς και σκορ στην άλλη πλευρά του παρκέ. Το πέτυχε μέχρι το 13' με σερί 11-0 και μπροστάρη τον Μποχωρίδη (11 πόντους). Η ειδοποιός διαφορά των δύο ομάδων παρέμεινε η ευστοχία από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να έχουν 1/9 τρίποντα και τον Γηραιό να έχει 7/13 μέχρι το ημίχρονο. Ο Χάνλαν με 10 πόντους ήταν οδηγός των φιλοξενούμενων που έδειξαν μία "εμμονή", όμως, στα μακρινά σουτ. Όταν αυτά δεν έμπαιναν, ο Άρης είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, βρήκε γρήγορα καλάθια με τους Μπράουν και Μποχωρίδη και κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (29-32) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Ηρακλής αποφάσισε να πάει κοντά στη ρακέτα, πήρε 6 πόντους με καλάθι και φάουλ των Καββαδά και Ντέιβις, αλλά στην άλλη πλευρά έβλεπε τον Μποχωρίδη να ηγείται και τον Μόρις να "εκτελεί". Ο πρώτος έφτασε τους 16 πόντους, ενώ ο δεύτερος με δικό του τρίποντο έφτασε τους 8 και έβαλε μπροστά τον Άρη για πρώτη φορά μετά απο 26 λεπτά αγώνα (42-41). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη του Ηρακλή (έφτασε τα 11) και ολοκλήρωσαν ένα σερί 13-0 για το 49-41 στο 29', έχοντας βελτιωθεί και στο τρίποντο μετά τα 0/6 της πρώτης περιόδου (συνέχισαν με 4/9). Ο Μπράουν μπήκε και αυτός στον... χορό του σκοραρίσματος κάνοντας σπουδαίο εμφάνιση εκτελεστικά και δημιουργικά, ο Ηρακλής από την πλευρά του πέτυχε μόλις μία βολή μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και ο Άρης με επιμέρους 17-1 ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με διψήφια διαφορά (53-42).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με άμυνα ζώνης να σταματήσουν το σερί των "κιτρινόμαυρων" και προσωρινά κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 8 πόντους, με το δέκατό τους τρίποντο (είχαν μόλις 6 εύστοχα δίποντα) δια χειρός Ζάρα. Τα πολλά λάθη του Ηρακλή έδωσαν ευκαιρία για σκοραρισμα στον Αρη δια χειρός Μιλόσεβιτς, αλλά οι "κιτρινόμαυροι" πήραν σκυτάλη σε δικά τους λάθη και έδωσαν αιφνιδιασμούς και σερί 6-0 στο συγκρότημα του Καστρίτη που είδε τη ζώνη να αποδίδει, μειώνοντας στο καλάθι (60-58) στο 38'. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Ντραγκίσεβιτς, όμως, έφεραν ξανά τον Άρη στο +6 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα με τον Άρη να παίρνει μία σπουδαία νίκη (69-63)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φιτσπάτρικ, Μποχωρίδης 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Φλιώνης, Ντραγκίτσεβιτς 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόρις 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν 15 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Μιλόσεβιτς 7 (7 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 7 (2), Σλαφτσάκης 5.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 7 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καββαδάς 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Σούλερ 8 (1/6 τρίποντα), Ντέιβις 11 (2), Χάνλαν 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερέαφορ 3 (1), Ζάρας 5 (1), Καλαϊτζίδης, Γκάρετ.

Χέρι- χέρι στην ουρά

Χέρι-χέρι συνεχίζουν την πορεία τους στην EKO Basket League 2019/20 ΠΑΟΚ και Άρης, μετά από την 14η αγωνιστική. Ο Δικέφαλος ηττήθηκε στη Λάρισα, έπεσε στο 4-11, παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη σε οκτώ αγώνες και έμεινε δύο ματς πίσω από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, την ώρα που ο Άρης λύγιζε την αντίσταση του Ηρακλή στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο για να ανέβει και εκείνος στο 4-11 που τον κρατά ζωντανό στο παιχνίδι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Οι δύο ομάδες φαίνεται πως πλέον κυνηγούν τον Κολοσσό που βρίσκεται ακριβώς από πάνω τους με ρεκόρ 5-10 και στη συνέχεια θα προσπαθήσουν να πιάσουν μία από τις ομάδες που έχουν αυτή τη στιγμή έξι νίκες (Πανιώνιος, Ηρακλής, Λάρισα, Ρέθυμνο), ίσως και τον Ιωνικό που έχει επτά νίκες αλλά δείχνει ότι έχει χάσει σημαντικό μέρος της δυναμικής του μετά από τις αποχωρήσεις των Μπαρτ, Χαραλαμπόπουλου, Μαυροκεφαλίδη και τις διαδοχικές αλλαγές Αμερικανών και προπονητών.