Το Περιστέρι νίκησε τoν ΠΑΟΚ και πέρασε στην 2η θέση

Η ομάδα του Περιστερίου βελτίωσε το ρεκόρ της 6-1…

Το Περιστέρι πάτησε το… γκάζι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 80-75 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτή τη νίκη, το Περιστέρι βελτίωσε το ρεκόρ του στο 6-1 και μετά την χθεσινή ήττα του Προμηθέα Πάτρας, είναι μόνο του στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ έμεινε για άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι μακριά από τη νίκη και έχει πλέον ρεκόρ 2-5.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για 30 λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα στα πρώτα 3΄30΄΄ της τέταρτης περιόδου, τρέχοντας ένα σερί 17-0 και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σκούτσι Σμιθ και Μόουζες Κίνγκσλεϊ που είχαν από 15 πόντους, ενώ από την πλευρά του ΠΑΟΚ, οι Άνταμ Σμιθ και Τζεκουάν Λιούις είχαν από 13 πόντους, με τον δεύτερο να έχει και 9 ασίστ.

Το Περιστέρι είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Σκούτσι Σμιθ να δίνει τον ρυθμό στην επίθεση. Το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό και έτσι οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πάρουν σημαντική διαφορά. Όταν, όμως άνοιξε το τέμπο, το Περιστέρι πήρε διψήφια διαφορά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-31).

Ένα σερί 9-0 του Περιστερίου στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, έφεραν το Περιστέρι στο +15 (56-41), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα δικό του σερί 0-8 πλησίασε στους 7 (56-49). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, όμως, όχι μόνο δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά με ένα σερί 14-0, «καθάρισε» και την υπόθεση νίκης, καθώς προηγήθηκε με 70-49 στο 33΄. Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και δεν παράτησε το ματς σε κανένα σημείο, μειώνοντας τελικά στο 80-75.