Προσπάθησε αλλά λύγισε ο ΟΑΧανίων στο Σπόρτιγκ

Τα κορίτσια του Σταύρου Νανάκου ξεκίνησαν εντυπωσιακά αλλά έχασαν 74-65…

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Σπόρτιγκ, με την ομάδα των Πατησίων να επικρατεί του ΟΑ Χανίων με 74-65, φτάνοντας στο 3-2, ρεκόρ το οποίο έχει, πλέον και η Κρητική ομάδα.

Τα Χανιά κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Σπόρτιγκ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης των Πατησίων, καθώς πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (17-27), όμως η γηπεδούχος ομάδα αντέδρασε άμεσα, μείωσε στο καλάθι στο 16’ (31-33), έκλεισε το πρώτο μισό στο 35-38 και συνέχισε την αντεπίθεση της και στην τρίτη περίοδο, όταν και με ένα επιμέρους 20-10 πήρε προβάδισμα επτά πότων (55-48 στο 30’), φτάνοντας στην νίκη με 74-65.

Εξαιρετική η Μούρερ σταμάτησε στους 25 πόντους, με την Ρέμερ να κάνει double – double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τα Χανιά, η Ντράμοντ είχε 21 πόντους και η Λίτσι 19.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 55-48, 74-65

Σπόρτιγκ (Θάνος Σόφτσης): Κοιλιά, Μούρερ 25 (7 ασ.), Γούναρη 8 (1), Σαλιάι 6, Ιωαννίδου 8 (2), Ανωγειανάκη, Φλώρου, Κουγιανού, Ρέιμερ 21 (10 ριμπ.), Κόστοβιτς 6 (6 ριμπ.).

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Πρασιανάκη, Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 19 (1 τρ., 5 ριμπ., 3 ασ., 2 κλ.), Παπαδάκη, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 3 (1 τρ., 5 ασ.), Μπιν 10, Ντράμοντ 21 (1/8 τρ., 6 ριμπ.), Μπουθ 8 (10 ριμπ., 5 ασ.), Στ. Βιντσιλαίου 4 (7 ριμπ.)