Θετική η πρόβα τζενεράλε για το Ρέθυμνο Cretan Kings

H ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου νίκησε το Λαύριο με 94-73…

Στην πρώτη του εμφάνιση στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», μπροστά στο κοινό του, το Ρέθυμνο Cretan Kings εμφανίστηκε πανέτοιμο για την πρεμιέρα της Basket League (το επόμενο Σάββατο με τον Ήφαιστο στη Λήμνο) καθώς κέρδισε με 94-73 το Λαύριο

Ιδανικό λοιπόν ήταν το ντεμπούτο της ομάδας μπροστά στους φιλάθλους της, αποδίδοντας εξαιρετικά στην πρόβα τζενεράλε. Μπαίνοντας με συγκέντρωση και αποφασιστικότητα, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφεραν να πάρουν από νωρίς διψήφια διαφορά, μιας και αποσπάστηκαν με 10 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο (46-36). Στην επανάληψη, ανέπτυξαν ταχύτητα και με επιμέρους 26-12 έγραψαν το 72-50, που ήταν και η μέγιστη διαφορά, με τη συνέχεια να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα, για το τελικό 94-73.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ επίσης «διψήφιοι» ήταν ο Γκόρντον (17π.), ο Ουίλιαμς (14π.), ο Χότον (11π.) και ο Γκάρετ (10π.).

Ο αγώνας

Η ομάδα του Ρεθύμνου ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, με τον Χότον να σημειώνει τους πρώτους 5 πόντους για το 5-2. Στη συνέχεια, οι Χριστοδούλου και Γκάρετ αύξησαν τη διαφορά στο +7 (11-4). Το Λαύριο κατάφερε να αντιδράσει και να περάσει μπροστά με 13-16, έπειτα από σερί 12-2 (στο 5’). Όμως, ακολούθησε ένα εξαιρετικό 5λεπτο για το Ρέθυμνο Cretan Kings σε άμυνα και επίθεση, δημιουργώντας σερί 14-0, για το 27-16, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 27-19, το οποίο ήταν και το σκορ του α’ δεκαλέπτου. Στη Β’ περίοδο η ομάδα μας διατήρησε τον καλό της ρυθμό και το προβάδισμα (33-23 στο 13’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (35-31), αλλά δύο τρίποντα του Φράνκαμπ επανέφεραν το +9 (42-33), με τον ίδιο να σημειώνει νέο τρίποντο, για το διψήφιο προβάδισμα (46-36), με το Λαύριο να διαμορφώνει το 46-38 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο συνέχισε στον ίδιο εξαιρετικό ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά έως και το +20, με τους Μαραγκάκη, Φράνκαμπ και Γκόρντον να πρωταγωνιστούν, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή (72-50). Στην 4η περίοδο, οι παίκτες μας κατέβασαν ταχύτητα στο πρώτο 5λεπτο (80-69 στο 35’), αλλά οι Φράνκαμπ, Ραζής και Χότον ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +20, με το 94-73 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Μακρής, Μπανασάκης, Καρανικόλα.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 19-19, 26-17, 22-18.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λαναράς, Γκάρετ 10(2), Ουίλιαμς 14(2), Χάρις 2, Χριστοδούλου 6(1), Χότον 11, Κουρέπης 1, Μαραγκάκης 5(1), Ραζής 4, Καμπερίδης, Φράνκαμπ 24(4), Γαρέζος, Γκόρντον 17.

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Τσιώκος, Γερομιχαλός 6, Μαστρογιαννόπουλος 4, Μιχαλούτσος, Γουότσον 14(2), Άλμαν 15(4), Μουράτος 1, Λεγκίκας, Κουζέλογλου 6, Ερμείδης, Ντέιβις 10(1), Περράκης, Τσούκου 2, Άουτλο 3(1), ΝτεΚόζι 12(1).