Έκανε το 2-2 με την ΑΕΚ ο Προμηθέας στην Πάτρα

Έχοντας άμυνα από ατσάλι περιόρισε την Ένωση στους 54 πόντους…

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 70-54 και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος σε 2-2, στέλνοντας την σε 5ο και τελευταίο παιχνίδι στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων το βράδυ της Παρασκευής.

Με όπλο την άμυνα και την ενέργεια ο Προμηθέας κράτησε την Ένωση στους 54 πόντους και πλέον ελπίζει στο διπλό στο ΟΑΚΑ που θα του δώσει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί που περιμένει ο Παναθηναϊκός.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 4-8, ωστόσο οι Πατρινοί αντέδρασαν γρήγορα και με επιμέρους σκορ 15-1 πέρασαν μπροστά (19-9). Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου όμως, ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη κι ένα κάρφωμα του Γιορκ διαμόρφωσαν το 19-14. Οι γηπεδούχοι επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (24-14, 12') με τον Παρκς να καρφώνει δυνατά. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κρατούσαν το προβάδισμα παρά την πίεση της ΑΕΚ (33-27, 18') και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-29.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν περισσότερο και πλησίασαν στους 3 (43-40, 25'). Γκίκας και Θίοντορ πέτυχαν από ένα τρίποντο, με τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί σε μία βολή για το 47-43. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια την ώρα που η ΑΕΚ σκόραρε με το... σταγονόμετρο και τον Προμηθέα να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +7 (51-44). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +10 (54-44, 32'), με τους φιλοξενούμενους να επιμένουν σε προσπάθειες από την περιφέρεια με χαρακτηριστικό το 1/7 τρίποντα του Γιορκ. Ο Χάντερ πέτυχε ένα όμορφο καλάθι, το πρώτο της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο, ωστόσο στην επόμενη φάση ο Έλις πέτυχε γκολ φάουλ για το 57-46 (33'). Δύο σερί τρίποντα των Λίποβι και Κασελάκη έφεραν τον Προμηθέα στο 14 (63-49, 35'). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (67-52) και καθάρισαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, την οποία και πήραν με το τελικό 70-54.

Δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54

Πηγή: superbasket.gr