Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Κολοσσού

Με κορυφαίο τον Βεζένκοφ οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 95-74…

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Σάσα Βεζένκοφ, πήρε τη νίκη απέναντι στους Ροδίτες με 95-74.

Ο Κολοσσός με όπλο τα τρίποντα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά βρήκε σκορ, παίρνονταντας το προβάδισμα με 10-13 (5'). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 20-18, όμως οι Ροδίτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μετά από κάποια αμφισβητούμενα σφηρίγματα, πήραν ξανά το προβάδισμα με 22-27 (14'). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν και πάλι άμεση, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να πιέζουν στην άμυνα και να παίρνουν τις σωστές επιλογές στην επίθεση, ανακτώντας τα ηνία και πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 45-35. Πλέον το νερό είχε μπει στο... αυλάκι, με τον Ολυμπιακό να πατάει το γκάζι και να μην κοιτάζει ποτέ πίσω. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε, με τον Κολοσσό να μην μπορείι να βρει λύσεις κόντρα στους «ερυθρόλευκους». Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 71-53, με το τέταρτο να αποτελεί μια... αγκαρία και για τις δύο ομάδες, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Τελικό σκορ 95-75 και άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 20-18, 4-35, 71-53, 95-74.

Πηγή: superbasket.gr