Μπάσκετ Α1

Έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά κέρδισε στο Λαύριο ο Ολυμπιακός με 76-81

Σε πολύ άσχημη μέρα οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα στο Λαύριο, όπου τελικά επικράτησε πολύ δύσκολα της τοπικής ομάδας με 76-81.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν τραγικό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να κερδίζουν δίκαια τις εντυπώσεις.

Με τους Λαμπ και Μπιούφορντ να σκοράρουν από μακρινή απόσταση παρουσιάστηκαν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά προβλήματα στην άμυνά τους κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο στους 22 πόντους.

Οι παίκτες του Σερέλη συνέχισαν την άριστη εικόνα τους και με αιφνιδιασμούς των Χαραλαμπόπουλου και Κακλαμανάκη βρέθηκαν στο +8 (32-2, 14'). Ένα μικρό ξέσπασμα με πόντους από τα χέρια των Πρίντεζη και Ουέμπερ, άλλαξε την κατάσταση και ισορρόπησε ξανά την κατάσταση στον πίνακα του σκορ (38-38, 19').

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μονομαχία μεταξύ Μιλόσεβιτς και Πρίντεζη κυρίως. Οι δύο παίκτες σκόραραν με ευκολία, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 28' αφού σε εκείνο το σημείο Ουίλιαμς Γκος και Σπανούλης έβαλαν τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 57-61.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν τα παράτησαν, αλλά εκμεταλλευόμενοι την άθλια άμυνα των αντιπάλων τους προσπέρασαν ξανά (68-67, 33'). Ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 7 δικούς τους πόντους το μετέτρεψε σε 70-74, 34'). Ο Λούντζης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (73-74, 36') για να ακολουθήσει διάστημα με λάθη και άστοχα σουτ εκατέρωθεν. Στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο λάθη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αιφνιδιασμό με τον Ουέμπερ και με ψυχραιμία στις βολές γλίτωσαν το κάζο.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 11, Κουζέλογλου, Λαμπ 16, Μπιούφορντ 7, Γουίτι 6 (6 ριμπ.), Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5, Μιλόσεβιτς 11 (6 ριμπ.), Περράκης, Κακλαμανάκης 12, Νίξον 4 (4 ασίστ), Ερμείδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 3, Μιλουτίνοφ 7 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 11 (5 ασίστ), Ουέμπερ 14 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 18 (5 ριμπ.), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 12 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 2, Τουπάν, Τίμα, ΛεΝτέι 4.