Ήττα για το Ρέθυμνο Cretan Kings με παράπονα για τη διαιτησία

Στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας παραμένει το Ρέθυμνο Cretan Kings, που ηττήθηκε σήμερα στην έδρα του με 82-85 από τον Ήφαιστο Λήμνου για την 11η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Οι Ρεθυμνιωτες είχαν πολλά παράπονα από τους διαιτητές, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ παρά τις προσπάθειες των Τζόνσον και Μπαρτ η ανατροπή δεν ήρθε.

Έτσι, ο Ήφαιστος ανέβηκε στο 6-5, με το πέρας 11 αγωνιστικών, την ίδια στιγμή που το Ρέθυμνο υποχώρησε στο 2-9.

Έβανς και Φρεϊμάνις έδωσαν λύσεις στον Ήφαιστο, στα πρώτα λεπτά του αγώνα και η ομάδα της Λήμνου πήρε προβάδισμα (6-10, 5’). Το Ρέθυμνο δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και μείωσε με τον Ντάνιελς (11-13, 7’). Ο Ήφαιστος, όμως, είχε βρει ρυθμο στην επίθεση και με επί μέρους 6-0 από Φρεϊμάνις, Γκότσερ και Διαμαντάκο έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (11-19).

Η ομάδα της Λήμνου διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης και ανέβασε τη διαφορά, στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Χαριτόπουλο (13-25, 13’). Το Ρέθυμνο αφυπνίστηκε και μάζεψε εκ νέου τη διαφορά με τον Τζόουνς (21-27, 15’). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έχασαν τον έλεγχο και με τον Φρεϊμάνις η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (24-37, 18’). Η πιεστική άμυνα των παικτών του Ρεθύμνου έφερε αποτέλεσμα και «ροκάνισε» τη διαφορά (30-37, 19’). Ο Μπρέιζελτον, όμως, με δύο βολές έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους για το 30-39.

Ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος και το Ρέθυμνο μείωσε (37-43, 24’). Ο Ήφαιστος ανέβασε στροφές στη συνέχεια. Η άμυνα των παικτών του Μανωλόπουλου έφερε αποτέλεσμα και με τους Γκότσερ-Σμιθ να σκοράρουν η διαφορά ανέβηκε (37-56, 26’). Οι γηπεδούχοι έδειξαν και πάλι σφυγμό και ο Ντάνιελς μάζεψε τη διαφορά (42-56, 28’). Η διψήφια διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, για το 49-59 του Ηφαίστου.

Το Ρέθυμνο έκανε την ύστατη προσπάθεια για να μαζέψει την κατάσταση και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου το κατάφερε, με τον Μπαρτ μπροστάρη (59-62, 32’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τα τρίποντα και με τον Τζόνσον η διαφορά μειώθηκε στο ένα σουτ ξανά (64-67, 35’). Ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι, με Γόντικα και Φρεϊμάνις και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (65-77, 38’). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, με τον Ήφαιστο να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85