Το Ρέθυμνο έκανε βήμα παραμονής κερδίζοντας 78-64 την Κύμη

Η κρητική ομάδα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης σε αυτή της Εύβοιας...

Μεγάλο βήμα παραμονής έκανε σήμερα το Ρέθυμνο Cretan Kings σε ένα παιχνίδι που η νίκη μετρούσε διπλά!

Η κρητική ομάδα επικράτησε της Κύμης με 78-64 και άφησε πίσω της τόσο την ομάδα της Εύβοιας, όσο και τον Κολοσσό Ρόδου...

Το Ρέθυμνο έδειξε από την έναρξη της  αναμέτρησης τις διαθέσεις του.

Μπήκε με 8-0 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, με τους Χριστοδούλου και Τζόουνς έφτασε στο +11 (21-10), στο 7’. Η Κύμη προσπάθησε να πλησιάσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σαγκς να μειώνει σε 23-17. Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός του ματς στη δεύτερη περίοδο, αλλά με τους Κρητικούς να είχαν το πάνω… χέρι και με τον «ζεστό» Τζόνσον να φτάνουν στο +13 (40-27), στα μισά. Οι Ουάσινγκτον και Χόρτον προσπάθησαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, αλλά ο Τζόνσον διατηρούσε τους γηπεδούχους σε διψήφια απόσταση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-38).

Μεγάλη προσπάθεια έκανε η Κύμη στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όπου μέσα από την καλή της άμυνα έκανε ένα 2-9 και πλησίασε στο -3 (50-47), στο 23’. Ο Μπαρτ έδωσε… ανάσα στο Ρέθυμνο (53-47), αλλά ο Σαγκς έφερε το ματς στον πόντο (53-52). Ωστόσο, τα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου ανήκαν στους γηπεδούχους, όπου με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου την έκλεισαν στο +9 (61-52).

Πολύ νευρικό ήταν το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Τζόουνς και Χριστοδούλου να συντηρούν μία απόσταση ασφαλείας για το Ρέθυμνο μέχρι τα μισά (66-56). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Κύμη άρχισε να… παραδίνεται με τους Κρητικούς να παίρνουν τα ηνία και αυξάνοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά, να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Τζόνσον 20 (4), Χριστοδούλου 11 (1), Μπαρτ 23 (3), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 11 (1), Σιγκούνας 5 (1), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις.

Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 11 (1), Σαγκς 19 (5), Κάμφορ, Ουάσινγκτον 7 (1), ΤζεΚουάν 14, Πουλιανίτης 6 (2), Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 2, Τουτζιαράκης, Χολμς.