Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ

Xωρίς Σπανούλη και Τίμα αγωνίστηκαν οι ερυθρόλευκοι...

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο απέναντι στο Ρέθυμνο, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στη νίκη με 84-60 και πλέον να στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι της Πέμπτης με αντίπαλο της Εφές.

Το όποιο αγωνιστικό ενδιαφέρον είχε το παιχνίδι κράτησε περίπου 4', καθώς από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έφτασε με μεγάλη ευκολία στη νίκη, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να βρίσκει την ευκαιρία να δώσει ανάσες σε βασικούς (Σπανούλη-Τίμα), αλλά και να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά πορεύονταν μαζί στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός μετά το 7-7 (3’) πάτησε γκάζι και ανέβασε ρυθμό και διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 27-20.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να παίζουν στο… κόκκινο, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την υπέρ τους διαφορά. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασε στο +19 (49-30 18’), με το Ρέθυμνο να αντιδρά και να μειώνει στο 49-35 του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του ημιχρόνου η διαφορά έπεσε στους 11 (49-38), όμως με ένα σερί 9-0 ο Ολυμπιακός έστειλε άμεσα την διαφορά στους 20 (58-38 25’). Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν με ευκολία τα ηνία και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο υπέρ τους 68-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τα πάντα ουσιαστικά να έχουν κριθεί προ πολλού. Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη με 84-60 και οδεύει με ανεβασμένη ψυχολογία για την σπουδαία αναμέτρηση κόντρα στην Εφές την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-35, 68-43, 84-60

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 8 (1), Μπόγρης 3, Στρέλνιεκς 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 14 (1), ΛεΝτέι 6, Πρίντεζης 11 (10ριμπ.), Αγραβάνης, Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 10, Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 2, Τουπάν 7 (1).

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Τζόνσον 8 (1), Χριστοδούλου 14 (2), Μπαρτ 12 (1), Κλάντον 4, Ντάνιελς 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις 10 (1), Κουρέπης, Τζόουνς 4.

Πηγή: superbasket.gr