Πρώτη νίκη για το Ρέθυμνο στο ντεμπούτο Ζιάγκου, 83-76 τον Χολαργό

Το Ρέθυμνο Cretan Kings έκανε… σεφτέ στις νίκες στην Α1 και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», επικρατώντας 83-76 του Χολαργού, σε ένα ματς που χρειάστηκε και το έξτρα 5λεπτο της παράτασης.

Έτσι, το ντεμπούτο του Ζιάγκου στον πάγκο συνδυάστηκε με το επιτυχημένο αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 4/4 τρίποντα έχοντας για πρωταγωνιστές τους Φιτζπάτρικ και Γιάνκοβιτς με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 4-17 (5'). Οι Κρητικοί αντέδρασαν χάρη στον Χριστοδούλου και κατάφεραν να μειώσουν σε 20-16 (9’).

Η παρουσία του Γλυνιαδάκη έδωσε μεγαλύτερη δυναμική στη ρακέτα προς όφελος του Ρεθύμνου, αλλά δεν ήταν ικανή από μόνη της να μειώσει ακόμη περισσότερο (25-31, 15'). Αυτό πάντως συνέβη λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Μπρέισι να έχει 3/4 τρίποντα (37-39, 20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα ποσοστά των δύο ομάδων έπεσαν με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ο Χολαργός ευστοχούσε στις βολές (συμπλήρωσε γρήγορα τα ομαδικά το Ρέθυμνο), από την άλλη ο Χριστοδούλου με 6 δικούς του πόντους έκανε το 54-49 (29').

Οι γηπεδούχοι είχαν ψυχολογία, τον έλεγχο του ρυθμού και κυρίως έπαιζαν καλή άμυνα εμποδίζοντας τον αντίπαλο να βρει σκορ. Ο Χολαργός όμως με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει κατά ριπάς και τον Γιάνκοβιτς να βοηθάει μείωσε σε 61-60 (36'). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Μπαρτ να ισοφαρίζει με τρίποντο στους 8 πόντους και στη συνέχει να αστοχούν Καμπερίδης, Σιγκούνας και Οκερέαφορ.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Ραζής ήταν κομβικός στο παρκέ και ουσιαστικά αυτός έκρινε το αποτέλεσμα και τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68, 83-76 (παράταση).

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Τζόνσον 12 (5 ριμπ.), Χριστοδούλου 13, Μπαρτ Τζούνιορ 17 (7 ασίστ), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 4 (6 ριμπ.), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5, Μπρέισι Ντέιβις 18.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14 (7 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 10 (10 ριμπ.), Οκερέαφορ 6, Αγκμπελέσε, Χόκινς 12, Κώττας 4, Καμπερίδης 7, Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας 2, Καλαϊτζάκης, Λοβ 15, Ντόρσεϊ 6.