Εύκολη επικράτηση τoυ Παναθηναϊκού επί του Πανιωνίου

Πέρασαν με 88-67 από τη Ν. Σμύρνη οι πράσινοι…

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε στη Νέα Σμύρνη και χάρη στην επιθετική του πολυφωνία πήρε τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο των πολλών αλλαγών σε πάγκο και παίκτες με 88-67. Με αυτή τη νίκη οι ''πράσινοι'' έφτασαν στα 5 θετικά αποτελέσματα σε ισάριθμες αγωνιστικές, ενώ ο... ανανεωμένος ''Ιστορικός'' γνώρισε την 2η εντός έδρας ήττα του και 4η συνολικά και υποχώρησε στο 1-4.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετές προσπάθειες για τρίποντα και χάρη στην ευστοχία των Παπαντωνίου και Σινγλέρ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 10-9.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα γρήγορο 0-5 με τον Παπαπέτρου και αργότερα τον Τόμας να πετυχαίνει το καλάθι και να ευστοχεί και στην ελεύθερη βολή για το 10-14.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να... ξεφεύγουν στο σκορ (12-19) λίγο μετά την συμπλήρωση 6 λεπτών, όμως το τρίποντο του Μπέρι κράτησε από κοντά την ομάδα του (15-19). Σε εκείνο το σημείο το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Πανιωνίου, ο Μπράντον Γουντ μπήκε στο παιχνίδι και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Λάνγκφορντ να απαντά στην επόμενη φάση για το 20-24, και τους πράσινους στην συνέχεια να κλείνουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 20-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησαν... φουριόζοι και με τον Παππά να σκοράρει από την γωνία έκαναν το 20-31 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του Παναθηναϊκού. Ο Χάρις όμως ήταν... ζεστός για τον Πανιώνιο και με 2 διαδοχικά τρίποντα έριξε την διαφορά στο -6 (26-31, 12') ενώ μετά από 3 λεπτά δίχως σκορ για τους ''πράσινους'', ο Παππάς και πάλι με σουτ τριών πόντων έδωσε μια... ανάσα στην ομάδα του (26-34, 13'28''). Καλάθης και Αντετοκούνμπο έδωσαν ενέργεια και σκορ και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, την ώρα που οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά έδειχναν να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους (33-46, 18').

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 37-48, με τους γηπεδούχους να έχουν 7/13 τρίποντα αλλά και το... φτωχό 25% στα δίποντα (4/16), την ώρα που οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επιχειρούσαν με 38% από την περιφέρεια (3/8), αλλά και με 55% στα δίποντα (15-27).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διάθεση να... καθαρίσουν το παιχνίδι και μετά από τα πρώτα 4 λεπτά του δεύτερου μέρους ήταν μπροστά στο σκορ με 56-42. Με τον Πανιώνιο να επιμένει να επιχειρεί έξω από τα 6.75 και τον Χάρις να ευστοχεί στο 3ο του τρίποντο (3/6) για το 45-58, την ώρα που ο Καλάθης ανέβασε ξανά την διαφορά στο +15 (45-60, 16'45''). Την απάντηση έδωσε και πάλι ο Χάρις, ο οποίος συνέχισε να κάνει τα... δικά του και ευστόχησε σε ακόμη ένα τρίποντο για το 49-60 με κάτι λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν για την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Το σκορ της τρίτης περιόδου έφτασε στο 51-66 για τον Παναθηναϊκό με λέι απ του Ίαν Βουγιούκα 1'' το τέλος του δεκαλέπτου.

Τα τελευταία 10' είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Τσάβι Πασκουάλ μοίρασε χρόνο στους παίκτες του, με μοναδικές εξαιρέσεις τους Γιώργο Παπαγιάννη και Γιώργο Καλαϊτζάκη αγωνίστηκαν ελάχιστα, ενώ ο Βασίλης Φραγκιάς προσπάθησε να... βάλει στο κλίμα της ομάδας τα νέα αποκτήματα δίνοντας τους αγωνιστικά λεπτά. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν σταθερά γύρω στους 20 πόντους με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 88-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 37-48, 51-66, 88-67

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 17 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 9 (2/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 24:10), Μπέρι 10 (2), Χάρις 15 (4/8 τρίποντα), Σίνγκλερ 6 (2), Καμαριανός, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 5, Γουντ 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 6, Καλάθης 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 21:18), Λάσμε 9, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 12 (1), Παπαγιάννης, Γκιστ 6 (2/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 19:46), Παππάς 11 (3), Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 12, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους 7 (2)

Πηγή: superbasket.gr