Ούτε τώρα έκανε… σεφτέ το Ρέθυμνο, ήττα 72-73 από  τον Προμηθέα

Μετά από ένα αγώνα…  θρίλερ το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1.

Η κρητική ομάδα γνώρισε την ήττα 72-73 από τον Προμηθέα Πατρών, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τους Μπαρτ και Ντάνιελς να σκοράρουν είχαν ένα μικρό προβάδισμα, όμως στην δεύτερη περίοδο η κατάσταση άλλαξε εντυπωσιακά.

Οι παίκτες του Μυκονιάτη έκαναν πάρα πολλά λάθη και με τον φευγάτο μέχρι πρότινος Παρκς και τον Λίποβι, πήραν διαφορά 13 πόντων (25-38, 19').

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε αποφασισμένο το τρίτο δεκάλετπο και με σερί 8-00 προσπέρασε στο σκορ (41-40, 22΄). Οι παίκτες του Γιατρά παρουσίασαν σημάδια κούρασης ενώ έχασαν και τον Παρκς με τραυματισμό κι έτσι οι Πατρινοί έπαιξαν αρκετή ώρα με τον Μέγιερ στη θέση «5».

Ο Γκίκας με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 67-71 (39'), όμως ο Μπαρτ τον μιμήθηκε μετατρέποντας το σκορ σε 72-73 (27'' πριν τη λήξη).

Στο τέλος πάντως οι δύο ομάδες αστόχησαν στα σουτ κι έτσι πανηγύρισαν τη νίκη οι Πατρινοί.

Κορυφαίος για την ομάδα της Πάτρας ήταν ο Γκίκας (11π., 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), που ειδικά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα έβαλε την υπογραφή του με κρίσιμους πόντους, αλλά και με εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λίποβι με 16 πόντους για τους νικητές.

Από την πλευρά των εμφανώς βελτιωμένων παικτών του Σταύρου Μυκονιάτη, κορυφαίος ήταν ο Ντάνιελς με 18 πόντους, ενώ 16 είχε ο Μπαρτ Τζούνιορ και 15 ο Τζόνσον.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-40, 55-53, 72-73

ΡΕΘΥΜΝΟ: Μπαρτ 16, Ραζής 3, Ντάνιελς 18 (6/9, 12ρ.), Μπρέισι-Ντέιβις 7, Τζόουνς 8 (9ρ.), Οικονομόπουλος, Τζόνσον 15, Χριστοδούλου 5, Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Κατσιβέλης 7 (7ρ., 4 ασιστ, 1 κλέψιμο), Τσαϊρέλης 8, Μέιερ 9, Λίποβι 16 (6ρ., 2κλ.), Μπράουν 4 (5ρ, 3ασιστ, 1 κλ.), Σαλούστρος 4, Κασελάκης 5, Γκίκας 11, Γερομίχαλος, Παρκς 9.