Δεν δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Ρέθυμνο

Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Ματ Λοτζέσκι και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης…

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στο Ρέθυμνο και αντέδρασε μετά την εντός έδρας ήττα από την Ζαλγκίρις παίρνοντας την 4η του νίκη στο πρωτάθλημα με 88-64.

Εύκολο έργο είχε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κόντρα στο Ρέθυμνο στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Basket League καθώς δεν συνάντησε κάποιο πρόβλημα με την ομάδα της Κρήτης και πήρε την 4η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι ''πράσινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 21-14. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι και συνέχισε να πιέζει βρίσκοντας σκορ από 7 διαφορετικούς παίκτες στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν και την διαφορά να ανεβαίνει στο +18 για τους γηπεδούχους στο τέλος του πρώτου μέρους (46-28).

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και με απανωτά τρίποντα έριξε την διαφορά, με τους ''πράσινους'' να μην αγχώνονται και να συνεχίζουν να είναι μπροστά στο σκορ κυρίως λόγω των Παππά, Παπαπέτρου και Λοτζέσκι.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν εύκολα τη νίκη με 88-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  (Πασκουάλ): Παπαγιάννης 7 (2/8 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 16 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (1), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 1, Γκιστ 4, Παππάς 8 (2/7 σουτ), Καλαϊτζάκης 7 (1), Βουγιούκας 4, Λάσμε 10 (1), Λεκαβίτσιους 8 (4/10 δίποντα), Τόμας 5

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 13 (2/6 τρίποντα), Ραζής 6, Ντάνιελς 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 8 (2), Οικονομόπουλος 3 (1), Σιγκούνας 9 (2), Καλογιαννίδης 6 (2), Κλάντον 6 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης 2, Γκάιτον 4

Πηγή: superbasket.gr