Δύσκολη νίκη ο Ολυμπιακός επί της Κύμης με 77-74

Οι ερυθρόλευκοι τα κατάφεραν με καθοριστικό τρίποντο του Τουπάν

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Κύμη, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να παίρνει τη νίκη με 77-74, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Τουπάν, λίγο πριν το τέλος.

Η Κύμη παρουσιάστηκε διαβασμένη στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να είναι εμφανώς επηρεασμένος από το δύσκολο τριήμερο που είχε με τα συνεχόμενα ταξίδια (από Μόσχα στην Αθήνα και από εκεί στην Χαλκίδα). Έτσι το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, με το ματς να είναι ισόπαλο στο τελευταίο λεπτό. Εκεί την λύση για του Πειραιώτες έδωσε ο Αξέλ Τουπάν, με τον Γάλλο να σκοράρει στο τέλος και να δίνει το ροζ φύλλο στην ομάδα του.

Για τον Ολυμπιακό ο Γάλλος, ο οποίος έκανε το καλύτερό του επίσημο παιχνίδι με την ερυθρόλευκη φανέλα, είχε 12 πόντους, με τον Γκος να είναι πρώτος σκόρερ με 15 και τον Μιλουτίνοφ να προσθέτει ακόμα 14. Για την Κύμη ο Ουάσινγκτον ήταν σε απίστευτη βραδιά, έχοντας 24 πόντους, όμως δεν μπόρεσε να δώσει τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

Η Κύμη έβαλε δύσκολα στο πρώτο δεκάλεπτο στον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να παρουσιάζεται άκρως ανταγωνιστική απέναντι στο σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-18.

Η Κύμη βρέθηκε στο +5 μετά από καλάθι και φάουλ του Μαραγκού, όμως ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και με ένα επιμέρους 2-15 έκανε το σκορ 25-33 (14’). Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +7 με 32-39.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να μπαίνει φουριόζα στο δεύτερο μισό του αγώνα και να φτάνει το παιχνίδι στο πόντο με 41-42 στο 23’. Μάλιστα η Κύμη πέρασε και μπροστά με καλάθι του Σακς στο 27’ με 48-47. Ο Ολυμπιαός αντέδρασε, όμως η Κύμη βρήκε και πάλι λύσεις, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-54.

Ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά, με τον Στρέλνιεκς και τον Μιλουτίνοφ να βρίσκουν λύσεις για την ομάδα του Πειραιά (63-68 35’). Η Κύμη επέστρεψε και πάλι κάνοντας το 68-68 (36’), ενώ πέρασε και μπροστά με 70-68. Ο Μπλατ άλλαξε το σχήμα του, παίζοντας με τους Πρίντεζη και Βεζενκοβ στις θέσεις των ψηλών και ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά με 72-74 (38’), όμως ο απίστευτος Ουάσινγκτον έφερε και πάλι το παιχνίδι στο μηδέν (74-74 39’20’’). Ο Αξέλ Τουπάν ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο για το 74-77, η Κύμη αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη μέσα στην Χαλκίδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77

Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 14, Σαγκς 8, Κάμφορ 2, Ουάσινγκτον 24 (4), Πουλιανίτης 5 (1), Στυλιανού 2, Μαραγκός 7, Τουτζιαράκης 3, Ουμπίλα.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 7, Μιλουτίνοφ 14, Στρέλνιεκς 10 (2), Γουίλιαμς-Γκος 15 (1), Τουπάν 12 (1), Βεζένκοβ 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Τίμα, ΛεΝτέι 6.

Πηγή: superbasket.gr