Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός στο μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 84-70 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για την περίοδο 2017-2018.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεσή του στην άμυνα, πήραν πόντους από τους Παππά και Τζέιμς και έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-4, όμως το τριφύλλι απάντησε μ’ ένα 10-0 σερί για το 10-4. Με τα τρίποντα των Πρίντεζη και Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» επανέκτησαν το προβάδισμα και το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο. Μάλιστα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκαν και στο +5 (25-30) στο 18’, ενώ η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με 31-35.

Το 2ο ημίχρονο παραλίγο να μην ξεκινήσει καθώς οπαδοί του Παναθηναϊκού πέταξαν νερό στον πάγκο των «ερυθρολεύκων» και οι τελευταίοι έφυγαν για τα αποδυτήρια. Μετά από διαβουλεύσεις και αφού δόθηκαν εγγυήσεις ότι θα προστατευτεί ο πάγκος του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο παρκέ και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν καταιγιστικοί στο β’ ημίχρονο. Με εξαιρετική άμυνα και παίρνοντας πόντους από τους Παππά και Τζέιμς βρέθηκαν να προηγούνται με 57-47 35’’ πριν το 30λεπτο, ενώ η υπέρ τους διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους 18 πόντους (78-60) στο 36’.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη-τίτλου δίνοντας το σύνθημα για πανηγυρισμούς στους οπαδούς τους. Αρκετοί εξ αυτών μάλιστα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, όμως ευτυχώς δεν υπήρξαν παρατράγουδα με τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35 (ημίχ.), 60-50, 84-70.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 9 (17 ριμπάουντ), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 18 (1), Παππάς 13 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου

Ολυμπιακός: Σπανούλης 11 (1), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 13 (2), Παπανικολάου 6 (1), ΜακΛίν 16, Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 5