Στους τελικούς της Α1 ο Παναθηναϊκός, έκανε το 3-0 επί το ΠΑΟΚ

Στους τελικούς της Basket League βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, μετά την επικράτησή του επί του ΠΑΟΚ, με 88-72 -παραπλανητικό για την εικόνα του αγώνα σκορ- εκτός έδρας. Ο ΠΑΟΚ στάθηκε άκρως ανταγωνιστικά στο πρώτο μέρος, όμως οι "πράσινοι" κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Καλάθη (27π.), ο οποίος σημείωσε 5/9 τρίποντα σε μια ημέρα που όλη η ομάδα σούταρε εκπληκτικά (9/20 3π.), πήραν την πρόκριση στους τελικούς, όπου θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τα σκήπτρα τους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 12-5 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο και συνεχίζοντας δυναμικά έκλεισε το α' δεκάλεπτο στο +8 (24-13, 10'). Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και μείωσε με τον Γκιστ στο καλάθι (27-25, 15'), ενώ με τρίποντο του Παππά ισοφάρισε σε 32-32, 3:17'' πριν το ημίχρονο. Όμως, ο "Δικέφαλος του Βορρά" όχι μόνο άντεξε στην πίεση, αλλά κατάφερε να πάρει "αέρα" έξι πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (43-37, 20').

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή και με πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Αντετοκούνμπο προηγήθηκε μετά από ώρα (44-45, 24'), ενώ με απανωτά τρίποντα από Σίνγκλετον και Παππά ξέφυγε με +8 (48-56) στο 28', ενώ το γ' δεκάλεπτο έληξε 53-59 υπέρ των "πρασίνων" (30'), μετά από buzzer beater τρίποντο του Αντετοκούνμπο. Στη δ' περίοδο, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με διαδοχικά τρίποντα από Αντετοκούνμπο, Καλάθη και όχι μόνο, εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (61-74), "καθαρίζοντας" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη και παίρνοντας με 3-0 νίκες την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 43-37, 53-59, 72-88.

Πηγή: superbasket.gr