Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι ο Προμηθέας νίκησε 75-70 το Λαύριo

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, ο Προμηθέας Πατρών έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου με 75-70, διατηρώντας το πλεονέκτημα έδρας και παίρνοντας προβάδισμα για την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Basket League.

Tο Λαύριο ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά στο β' μέρος και ιδιαίτερα στη δ' περίοδο (27-18 επιμέρους σκορ), φτάνοντας εν τέλει σε μια σπουδαία νίκη. Επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων το Σάββατο (19/05) στο Λαύριο.

To Λαύριο ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 2-6 (2’) και 4-8 (3’), διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος της α’ περιόδου (18-22, 10’). Με 5-0 σερί, το Λαύριο ξέφυγε με 18-27 στις αρχές του β’ δεκαλέπτου (23’), με τον Προμηθέα να αντιδρά σ’ εκείνο το σημείο πλησιάζοντας στο καλάθι (27-29, 17’). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν, έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων ενόψει της επανάληψης (31-35, 20’).

Εκεί, το Λαύριο ανέκτησε τον έλεγχο, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-47, 25’), όμως ο Προμηθέας αντέδρασε εκ νέου μειώνοντας στο καλάθι (45-47, 28’), προτού ο Μέιερ βάλει το Λαύριο και πάλι στο +4 στο φινάλε περιόδου (48-52, 30’).

Στη δ' περίοδο, το παιχνίδι έγινε "θρίλερ", με τους Πατρινούς να ισοφαρίζουν σε 64-64 στο 35' και με καλάθι του Φαγιέ να παιρνούν μπροστά με 70-68 1:46'' πριν το φινάλε. Στο τελευταίο λεπτό, το Λαύριο έχασε αρκετές ευκαιρίες, με χαρακτηριστικότερη περίπτωση το ελεύθερο τρίποντο του Ουίγκινς από τη γωνία (72-70 στα 58''), με τον Μιλόσεβιτς να κάνει το 74-70 με 2/2 βολές, "σφραγίζοντας" ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70.

Πηγή: superbasket.gr