Εκτός Play Off το Ρέθυμνο, έχασε (70-52) από τον Άρη

Kάθε ελπίδα για είσοδο στα Play Off... εξανεμίστηκε σήμερα για το Ρέθυμνο που γνώρισε μια βαριά ήττα(70-52) από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο και προγήθηκε γρήγορα με 0-5 στο 2’ χάρη στο Ντάνιελ. Ο Άρης έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 9-10 με «γκολ-φάουλ» από τον Μάρας.

Από εκείνο το σημείο το Ρέθυμνο με το πόδι στο… γκάζι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (9-18) στο 9’ με τρίποντο του Γιαννόπουλου ενώ το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 11-18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο ήταν άστοχο και έτσι οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν, με τον Μάρας να μειώνει σε 16-19. Στη συνέχεια το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις όμως ο Άρης στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους μείωσε αισθητά τη διαφορά, ισοφάρισε και στο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν μπροστά με 34-25.

Στην επανάληψη, ο Άρης συνέχισε να έχει την επιτυχημένη παρουσία από το δεύτερο δεκάλεπτο και με σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να περιορίσει το Ρέθυμνο και να προηγηθεί με 45-35 στο 35’.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν δίχως όμως αποτέλεσμα και έτσι ο Άρης έφτασε σε μια εύκολη νίκη, κάτι το οποίο μαρτυρά και το τελικό 70-52’.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Μάρας 11 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουλιανίτης, Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 7 (1), Τσαϊρέλης 10, Χρηστίδης 2, Μούρτος 9, Αθηναίου 2, Προύιτ 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 14:33).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χίκι 5 (1), Κώττας 2, ΝτεΣιλντς 7 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Γκούντγουιν 12 (11 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 3.