Σε μπελάδες ο Άρης, ήττα και από την Κύμη

Σε ακόμα πιο δυσχερή θέση έβαλε τον εαυτό του ο Άρης (7-15), ο οποίος υπέστη οδυνηρή ήττα από την Κύμη (11-11)  με 60-73 και συνεχίζει να βρίσκεται στην διακεκαυμένη ζώνη.

Από την αρχή, οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, την ώρα που ο Άρης δυσκολευόταν επιθετικά ελέω των ελείψεων του Αθηναίου και του Μπέλ. Έτσι, η Κύμη προηγήθηκε με 11-19 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, την ώρα που ο Άρης δεν είχε ούτε μια ασίστ.

Η διαφορά ανέβηκε επίπεδο και έφτασε τους 14 πόντους (18-32) στο 16' ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με τη Κύμη να κατευθύνεται στα αποδυτήρια με το προβάδισμα 13 πόντων(28-41).

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου είδαν τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους (30-50).

Ο Άρης παρά την προσπάθεια που έκανε να επανέλθει στο παιχνίδι δεν τα κατάφερε ποτέ, καθώς δύομισι λεπτά πριν το τέλος και όταν έγινε το 60-68 ήταν πλέον αργά. Η Κύμη έλεγξε τη ροή της αναμέτρησης τα επόμενα λεπτά και πήρε εύκολα τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 9 (3/9 σουτ, 2 λάθη σε 30 λεπτά), Φλιώνης 7 (1/7 τρίποντα), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (1), Τσαϊρέλης 14 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές), Πουλιανίτης 8, Χρηστίδης, Προύιτ 9 (2).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 14 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 9 (6 ριμπάουντ), Τσαγκαράκης 9 (3/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης 4, Βίλιαλμσον 1, Κάιζερ 6 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 5.