Εύκολη νίκη του Προμηθέα επί του Κολοσσού Ρόδου

Όρθιος στο κυνήγι στης τρίτης θέσης έμεινε ο Πορμηθέας, ο οποίος μέσα από μια σπουδαία εμφάνιση κέρδισε τον Κολοσσό Ρόδου με 89-70.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Προμηθέας έδειξε τις διαθέσεις του, αφού πήρε το προβάδισμα και τελικά ολοκλήρωσε την περίοδο με 21-28, με κορυφαίο δίδυμο τους Λίποβι και Φαγέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων και πιο συγκεκριμένα στους 14 ενώ σε κάποια στιγμή έφτασε και τους 20(27-47). Στη λήξη του πρώτου μέρους, ο Κολόσσος αντέδρασε εν μέρει και με σερί 5-0, διαμόρφωσε το 32-57.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια, ο Προμηθέας είχε το πάνω χέρι και κράτησε εύκολα τη διαφορά μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη 14η νίκη σε 22 αγώνες ενώ από την άλλη ο Κολοσσός με ρεκόρ 9-13, έχει μια νίκη παραπάνω από το Ρέθυμνο και το Φάρο, με αποτέλεσμα να παραμένει στην όγδοη θέσει της βαθμολογίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-28, 32-47, 51-69, 70-89

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (1), Μπρέι 12 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 10, Γιανγκ 11 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέρ 3 (1), Τζόουνς 6, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 3 (1), Παπαδάκης 3 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 14 (2), Τουτζιαράκης 4, Φαγέ 23 (6/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 11 (2), Χολ, Σκούφης, Γκίκας 9 (1 ρίποντο, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Δημάκος 3 (1), Έλις 21 (9/9 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 4 (1)