Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός στην Αμαλιάδα

Παρότι αγωνίστηκε με αουσίες, ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και επικράτησε με 54-104 του Κόροιβου στην Αμαλιάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να κρατούν κοντά τον Ολυμπιακό και η πρώτη περίοδος να τελειώνει στο +6 για τους «ερυθρόλευκους».

Το παιχνίδι ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν ο ο Ολυμπιακός έχτισε μια μεγάλη διαφορά 17 πόντων πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπερ του 31-48.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ξέφυγε και αφού το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο 44-85, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά στην τελευταία περίοδο για το τελικό 54-104.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-48, 44-85, 54-104

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Λάνγκφορντ 14 (4), Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδονίδης 9 (1), Ντεκόζι 2, Πόσλεϊ (0/9 σουτ), Μιλεντίγιεβιτς, Κάτζος, Ρούνης, Μπεκρής, Χάινς 17 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10, Μιλουτίνοφ 12, Τιλί 9 (2), Μάντζαρης 20 (4/8τρ.), Ρόμπερτς 11 (1), ΜακΛίν 9, Μπράουν 20 (5/9τρ.), Τολιόπουλος 4, Στρέλνιεκς 7 (1), Μπόγρης 2.