Ο Άρης… δάγκωσε τον Προμηθέα και ελπίζει

Νικηφόρο το ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στους «κίτρινους»

Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο του Άρη, τη λύση έδωσε ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 68-64 επί του Προμηθέα

Ο Γιάννης Αθηναίου το πήρε προσωπικά και ο Άρης πέτυχε μία σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της ομάδας. Ο 30χρονος γκαρντ πέτυχε όλους τους καθοριστικούς πόντους του Άρη, που επικράτησε με 68-64 του Προμηθέα και έκανε το μεγάλο βήμα για να ξεφύγει από κάθε κίνδυνο.

Ήταν ένα ματς δίχως αύριο για τους Θεσσαλονικείς, που αν έχαναν θα έμπαιναν σε περιπέτειες ως προς την παραμονή τους στην Basket League. Ο Άρης, λοιπόν, έπαιξε ψυχωμένα, η αλλαγή προπονητή έδωσε άλλη πνοή και με τον Αθηναίου να αναλαμβάνει δράση στα κρίσιμα σημεία, ήρθε η πολύτιμη νίκη.

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο έλεγξε την κατάσταση. Προηγήθηκε με 22-19, με τον Μάρας να κάνει πολύ καλή δουλειά μέσα στις δύο ρακέτες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ήταν λιγότερο φοβισμένος και άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Γκίκας και Τουντζιαράκης συνεργάστηκαν άψογα, η είσοδος του Δημάκου έδωσε ώθηση και με τρίποντο δικό του οι Πατρινοί έκαναν το 25-29 στο 14'. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και μάλιστα με τρίποντο του Γκίκα πίσω από το κέντρο στο τέλος του ημιχρόνου, έγραψαν και το 35-40.

Ο Προμηθέας έκανε και το 36-42 στην εκκίνηση της επανάληψης, αλλά ο Άρης ανέλαμψε γρήγορα και μείωσε σε 41-42 με τρίποντο του Μπελ. Ο Αθηναίου με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στον Άρη με 47-46 στο 27'  και μετά δύο συνεχόμενα τρίποντα από Τσαϊρέλη και Φλιώνη έφεραν τη διαφορά στους 4 (53-49) στο 29'.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 53-51 και ο Αθηναίου στο 36' έγραψε το 60-57 και ο ίδιος με μεγάλο τρίποντο έκανε το 63-59, μόλις 2:20 πριν από το τέλος. Αμέσως μετά έκανε και το 65-59 με 2/2 βολές, για να μειώσει ο Γκίκας με τρίποντο σε 65-62.

Πάλι ο Αθηναίου με 2/2 ανέβασε τη διαφορά στους 5 (67-62) και ο Μποχωρίδης με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 68-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 7, Μποχωρίδης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μούρτος 4 (6 ριμπάουντ), Αθηναίου 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, Ντουβιέ 5,Φλιώνης 6 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Χρηστίδης, Μπελ 12 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 3 (7 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 15, Γερομιχαλός 5 (1), Σαλούστρος 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χολ 7 (1),Γκίκας 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 6 λάθη), Φαγιέ 8 (2), Δημάκος 5 (1),  Έλις.

Πηγή κειμένου: sport24.gr

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr