Σπουδαίο διπλό ο ΠΑΟΚ με 66-65 επί του Άρη

Με τον Ζάρα να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαίο «διπλό» επί του Άρη με 66-65 φτάνοντας τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα.

Η νευρικότητα ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στην έναρξη του αγώνα, καθώς και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Το 7-3 στο 5' είναι χαρακτηριστικό, η είσοδος του Χαραλαμπόπουλου στον αγώνα άλλαξε τη ροή, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 12-9 στο 8', ενώ πέντε πόντοι του ίδιου και ένα καλάθι του Κόνιαρη έκλεισαν την πρώτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 21-13.

Ο Αθηναίου με τρίποντο μείωσε στο 12' (19-23) όμως το ψηλό σχήμα του ΠΑΟΚ φάνηκε να αποδίδει καρπούς και ο Γκος έκανε το 26-19 και ενώ προς στιγμήν ο Αρης φάνηκε να ροκανίζει τη διαφορά (28-24), Χαραλαμπόπουλος και αμέσως μετά το τρίποντο του Τσαϊρέλη έγραψαν το 32-29, ενώ ένα 10-5 επιμέρους έφεραν τον ΠΑΟΚ μπροστά με 37-36. Η αστοχία στα σουτ δύο πόντων στοίχησαν στο πρώτο μέρος στον Αρη (6/17), όμως είχε την υπεροχή στα ριμπάουντ (19-14), ενώ οι βολές ήταν 12/17 για τους «κίτρινους», ενώ για τον ΠΑΟΚ 5/5.

Ο Τσαϊρέλης με τρίποντο έφερε τον Αρη ξανά σε θέση οδηγού στο ξεκίνημα του ημιχρόνου (39-37), Χαραλαμπόπουλος και Αθηναίου... αντάλλαξαν τρίποντα (44-45 στο 23') και κάπου εκεί η κόπωση έριξε τον ρυθμό των δύο ομάδων. Ο Αρης κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων, όμως ο Κόνιαρης έκανε το 50-50 στο 29΄για να φέρει ξανά στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Μπελ τους «κίτρινους» μπροστά με 52-50.

Με τον ίδιο κακό ρυθμό ξεκίνησε και το τελευταίο δεκάλεπτο με την αστοχία και των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Ο Αρης προηγήθηκε με 54-51, ο Τζόουνς μείωσε (54-53) ενώ λίγο αργότερα πέρασε ξανά μπροστά με 55-54 στο 34', αλλά κάπου εκεί Τσαϊρέλης και Μούρτος έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με +7 (62-55) αλλά οι πέντε σερί πόντοι του Γκος και ένα τρίποντο του Ζάρα έφεραν τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής 64-63 στο 39'. Ο Αθηναίου με 1/2 βολές έγραψε το 65-63 με 38΄΄ να απομένουν. Στην επόμενη φάση, ο Χαραλαμπόπουλος αστόχησε για δύο, ο Μάρας δεν τα κατάφερε για τρεις, με το δεύτερο επιθετικό ριμπάουντ, να αποδίδει και τον Ζάρα να πετυχαίνει στα 4,02'' το τρίποντο και να κάνει και να κάνει το 66-65, ενώ στο χρόνο που επέμεινε ο Μπελ δεν βρήκε τον στόχο στο σουτ που επιχείρησε.

Tα δεκάλεπτα : 13-21, 36-37, 52-50, 65-66

Πηγή: basketblog.gr