Άνετη νίκη του Λαυρίου με 80-69 επί του Κόροιβου

Τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα της Αμαλιάδας

Με τους Αμερικανούς να σημειώνουν όλοι μαζί 65 πόντους, το Λαύριο νίκησε εύκολα τον Κόροιβο 80-69 και έφτασε τις 8 σερί εντός έδρας νίκες.

Άλλη μία παράσταση έκανε στο γήπεδό του το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετέτρεψε σε περίπατο τον αγώνα με τον Κόροιβο στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε εύκολα στη νίκη με 80-69, την τρίτη συνεχόμενη συνολικά και την 8η στη σειρά στο γήπεδό της. Ο Κόροιβος, από την άλλη, άντεξε ουσιαστικά 22 λεπτά και υπέστη την 4η σερί ήττα και την 9η σε 10 αγώνες μακριά από το κλειστό της Ήλιδας.

Το Λαύριο μπήκε εξ αρχής καλύτερα στο γήπεδο και φρόντισε να πάρει από τα πρώτα λεπτά στα χέρια του τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξέφυγε με 17-9 στο 6', ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο 11' (27-17) και στο 14' την έφτασε μέχρι το +14 (31-17). Ο Κόροιβος είχε 11/37 σουτ στο πρώτο ημίχρονο (9/28 δίποντα) και παρά την κυριαρχία του στον τομέα των ριμπάουντ (0-9 ήταν τα επιθετικά στο πρώτο 20λεπτο), δεν μπόρεσε να απειλήσει το Λαύριο.

Η ομάδα της Αμαλιάδας δεν μπόρεσε ποτέ να πλησιάσει περισσότερο από τους έξι πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα. Αυτό συνέβη στο 22', όταν ο Κάρσον έκανε το σκορ 43-37. Στα επόμενα τρία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 9-0, ξέφυγαν με 52-37 στο 25' και δεν ανησύχησαν ξανά μέχρι τέλους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και +23 υπέρ του Λαυρίου στο 33' (74-51).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Δεσλής, Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 4, Παπαδημητρίου 1, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 4 (13 ριμπάουντ), Νίξον 8, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5 (3 κοψίματα), Λαμπ 16, Μέιερ 5, Γουίγκινς 14, Μουρ 18 (6 ασίστ).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 17, Κάρσον 10, Πόσλι 3, Λάνγκφορντ 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κον 4, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 10 (7 ριμπάουντ).

Πηγή κειμένου: sport24.gr

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr